HER KARAR YENİ KARARLARA GEBEDİR

( Neye niyet edersiniz, kimlere nelere kısmet olur... ) Hayatta hiçbirimiz yalnız değiliz, yalnız olduğumuzu düşündüğümüz zamanlarda bile... Yaşam adına öyle çok şeye sahibiz ki... Ve bu sahip olduklarımızı, ve de her an fa...

( Neye niyet edersiniz, kimlere nelere kısmet olur... )

Hayatta hiçbirimiz yalnız değiliz, yalnız olduğumuzu düşündüğümüz zamanlarda bile... Yaşam adına öyle çok şeye sahibiz ki... Ve bu sahip olduklarımızı, ve de her an farkında olmasak bile bize sunulan seçenekleri değerlendirmek için yeni tercihler yapar, yeni kararlar alırız sürekli. Doğal olarak ta aldığımız her karar, domino etkisi yaparak dalga dalga yaşadığımız çevredeki, toplumdaki belki hiç tanımadığımız birçok insanı da etkiler. Bu etkileşim insanlarda farklı farklı kararları da beraberinde getirir.  Keza başkalarının kararlarının da üzerimizde her an bir şekilde etkisinin olduğu da muhakkaktır... Ama hep öyledir ki, verdiğimiz kararların domino etkisiyle bizi yeni tercihlerle başbaşa bırakan kişilerden kaynaklandığını da çok zaman fark etmiyoruz. Hayatı kendi başımıza ya da sadece en yakınlarımızla yaşıyormuşuz gibi davranmağa devam ediyoruz.

        Bugün yaşadıklarımız dünkü tercihlerimizin sonucudur. Yarın yaşayacaklarımız da bugünkü tercihlerimizin sonucu olacaktır. 
   Hayat inanç, tercihler ve kararlardan ibarettir. Yaşadığımız tüm hayat serüveninde kat ettiğimiz yol hep bu üçlü üzerine kuruludur.  Aldığımız eğitim, yaşadığımız olaylar, inançlarımız, hayat felsefemiz hep inandığımız değerlerle yaptığımız tercihler ve o doğrultuda verdiğimiz kararlar hayatın neresinde nasıl yer alacağımızı belirler. Ve hayat serüvenimizde yaptığımız küçük tercihler aslında bizi sonrasında yapacağımız ya da yapmak zorunda kalacağımız büyük tercihlere doğru sürükler. 
Hayat, verdiğimiz kararların sonuçlarına da katlanmaktır bir anlamda. " Yaşam döngüsünde başınıza pek çok şeyin geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak işin gerçeği, yaşamda yol boyunca siz, pek çok şeyin başına gelirsiniz." der S.Helmstetler... O yüzden tercihlerimiz sadece bizi değil, hayatımızda var olan ya da henüz olmayıp ta gelecekte hayatımıza girecek olanları da ilgilendirir. Bireylerin tercihleriyle, bütün bir toplumu etkileyen bir döngü içerisinde devam eder gider hayat. Bir kişinin kararı, kendisiyle ya da verdiği kararla ilintili çok kişinin kararlarını da etkileyecektir. İşte bu yüzden hangi konuda olursa olsun karar vermeden önce istişare etmek de mutlak olmalıdır ki bu konuda yol gösterici çok güzel sözler de vardır:

Akıllı kişiler kararlarını aceleyle değil, düşünüp taşınarak verirler. JEREMY TAYLOR 

Başlamadan önce iyi düşün; ama bir kere başlayınca hemen bitirmeye bak. SALLUST 

Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak da korkudan kurtarır. KONFÜÇYÜS 

Bir girişimde bulunacaksanız, kararsızlık kapılarını kapatın. NIETZSCHE 

Bir insan hakkında verdiği cevaplardan çok, sorduğu sorularla daha iyi karara varırsın. VOLTAIRE 

Bir konu hakkında karar vermeden önce başkalarının da öğütlerine kulak vermek gerekir. DALE CARNEGIE 

Görünüşe göre karar verme. LA FONTAINE 

İnançlar ve kat i kararlar:
"Güneşi sağ elime, ay’ı sol elime verseniz dahi, davamdan vazgeçmem... HZ. MUHAMMED (Aleyhissalâtü vesselam) 

Ve daha birçok söz bulmak, söylemek mümkün.
İstişare en önemli basamak.  Zaten dinimizin tavsiyesi de bu yönde.
Hayatta herşey bir kez yaşanıyor benzerleri olsa da; vereceğimiz kararları lokal değerlendirmeden hareketle hayatın muhtemel bütününü de düşünerek ve istişare ederek almak, doğrulara çok daha yakın olmamızı sağlayacaktır.
Sürekli seçimler yapmağa mecbur olmak hayatın en büyük paradoksu belki ancak hayatın sürprizlerine de hazır olmalı. Su mecraında akar.

Yorumlar

tüm yorumlar