Bunların daha başka işi-gücü yok mu?

Bozkurt  ırkçılık değil Türk’ün sembolüdür DÜSSELDORF (TR Haber) Avusturya’dan sonra Almanya’nın da Bozkurt işaretini yasaklama hazırlığında olması Avrupalı Türkleri  öfkelendirdi. Avrupalı T&uu...

Bunların daha başka işi-gücü yok mu?

Bozkurt  ırkçılık değil Türk’ün sembolüdür

DÜSSELDORF (TR Haber)

Avusturya’dan sonra Almanya’nın da Bozkurt işaretini yasaklama hazırlığında olması Avrupalı Türkleri  öfkelendirdi. Avrupalı Türkler; “Bunların yapacak başka işleri-güçleri yok mu?  Avrupa’ya göçün 57. Yılına ulaştık.

Yığınla çözüm bekleyen sorunlar var. Ancak bizi ırkçılıkla suçlayan ırkçı kafalar Türklerin binlerce yıllık sembolünü yasaklayarak faşistliğin daniskasını yapıyorlar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Gazeteniz TÜRK HABER, çeşitli kesimlerden kanaat önderleriyle konuşarak görüşlerini derledi. Bakın Avrupalı Türkler ne diyor?

METİN DEMİRTÜRK (Düsseldorf Türk Birliği Başkanı)

Bu yasakçı zihniyeti kınıyorum. Ancak bir de olayın görünmeyen tarafı var. Bu açıkca Türkiye’ye karşı alınmış bir tavırdır. Onlar zannediyor ki bozkurt işareti sadece MHP’nindir. Oysa tam aksi Atatürk’te bir bozkurttu. Alman parlamentosun da bu yasağı savunan bayanın  PKK yandaşı olduğunu bilmeyen yok. Ancak üzücü olan aklı başında olanların da ona destek olmasıdır. Umarım bu yanlıştan çabul dönülür.

MEHMET ERDOĞAN (Türk Federasyon eski başkanı)

Bu tür yasaklamalar ne Avusturya’ya ne de Almanya’ya birşey kazandırmaz. Aksine imaj ve güven kaybettirir. Her platformda demokratik olduklarını savunan bu ülkelerin uygulamak istedikleri karar tamamen dayatma ve ırkçılıktır. Yıllar önce de Türk Federasyona bağlı Ülkü Ocaklarını kapatmak istemişlerdi. Ülkü Ocakları ve ülkücülerden terörist çıkmaz. Bir suça ve kanunsuzluğa karıştığımızı göstersinler onlara hak verelim. Bence onlara hiç karışmayalım. Ne yaparsa yapsınlar. İşimiz-gücümüzle ilgilenelim ve hiç tepki göstermeyelim. Bakın görün geri adım atacaklardır.

AKİLE ERMEMİŞ (Esnaf)

Kimsenin insanların yaşam tarzına müdalahe ve yasak koyma hakkı yoktur.  Ne rabia  ne de bozkurt işaretine yasak konulmamalıdır. Bizim Avrupalı Türkler olarak çifte vatandaşlık, oy hakkı, kamuda eşit çalışma vs vs gibi bir sürü problemlerimizle uğraşacaklarına hiç gereksiz işlerle uğraşıp bizleri tamamen karşılarına almak istiyorlar. Bu faşist zihniyeti kınıyorum.

AHMET ERSOY (Werdohl Ülkü Ocağı eski başkanı)

Aslında böyle bir yasaklama getiren zihniyet ırkçılığı bizzat kendisi yapıyor. Yeryüzündeki bir çok ulus kendisine evcil veya yabani hayvanı sembol olarak seçmiştir. Almanya’nın sembolü kartaldır. İspanya’nın ki boğa, İngiltere ve İran aslan,  Rusya ayı, Fransa horoz ve Türkler ise bozkurtu seçmiştir. Nedeni ise; kurtlar esareti kabul etmeyen karakteri nedeniyle Türklerle özdeşleştirilmiştir. Bundan bihaber olan faşist kafaların aklına şaşarım!

 

CEMAL BULUT (CHP Avrupa örgütlenme sorumlusu)

Sosyal demokrat düşünceye sahip bir insan olarak 21. Yüzyılda hala böyle yasakçı zihniyetlerin var olmasına karşıyım. Asıl üzücü olan ise demokrasinin beşiği olduklarını savunanların böyle bir yasakçı kafaya sahip olmalarıdır. Kimse insanların yaşam tarzına, diline, dinine karışmamalıdır. Bu yüzden bozkurt ve rabia işaretlerinin yasaklanmasına da karşıyım. Yolun sağında yürüyen arkadaşların karşı tarafında gözüksem de her daim destekçileriyim.

BERAT BAYRAKTAR (Temiz Toplum Partisi mensubu)

Ülkücü kökenli biri olarak her zaman şekilciliğe karşıyım. İnsanlar inancını şekil, kılık ve kıyafetle belli etmemeli. Ve kılık, kıyafete göre önyargılı olmamak gerekir.  Ya da işaret, kılık, kıyafet  araç olarak kullanılmamalıdır. Bozkurtu ülkücüler sahiplense de bozkurt Türk milletine malolmuştur. Yasaklamaya gelince bunu da şiddetle kınıyorum. Yasak meyveler daha da tatlı olur. Bu yasaklama Türkleri izole eder. Bunun da zararını hem Almanya hem de Türkler görür.

Yorumlar

tüm yorumlar