Düsseldorf’ta 95 yıl önceki coşku vardı

Avrupa'da Cumhuriyeti İlk Günkü Heyecanla Kutladık DÜSSELDORF(TR Haber) Cumhuriyetimizin 95. Yılı Türkiye’de olduğu gibi yurtdışı temsilciliklerimizde de coşkuyla kutlandı. Düsseldorf Başkonsolosluk binasının Anadolu salonunda ...

Düsseldorf’ta 95 yıl önceki coşku vardı

Avrupa'da Cumhuriyeti İlk Günkü Heyecanla Kutladık
DÜSSELDORF(TR Haber) Cumhuriyetimizin 95. Yılı Türkiye’de olduğu gibi yurtdışı temsilciliklerimizde de coşkuyla kutlandı.

Düsseldorf Başkonsolosluk binasının Anadolu salonunda yapılan kutlamada Başkonsolos Şule Gürel ve tüm konsolosluk çalışanları hazır bulundular. Yaklaşık 300 kişilik seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı resepsiyon da Şule Gürel konuklarıyla tek tek ilgilenmeye özen gösterdi.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJI

Başkonsolos Şule Gürel’den önce sırasıyla Muavin Konslolos Zeynel Abidin Kılıç, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okudu. Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel ve KRV Eyalet Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Carina Gödecke birer konuşma yaptılar. Ardından Başkonsolos Şule Gürel’in yaptığı konuşmayla proğram akışı sona erdi.  Bilhassa da Alman konuşmacılar bugünkü Türkiye’nin çok modern ülke olduğunu ve yerinin de kesinlikle Avrupa olduğu konusunda hemfikir oldular.

DÜSSELDORF’LU BAŞKAN GEISEL

Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel;  “Euro 2024’ü Almanya aldı ancak Türkiye’nin de hakkını yememek gerek. Eğer bu organizasyon Türkiye’ye verilmiş olsaydı, hakkını verir. Organizasyonu layıkıyla yapardı. Zira son yıllarda Türkiye’yi modern stadyumlarla donattılar. İnşallah gelecek sefere” dedi.

KRV EYALET MECLİSİ 1. BŞK.YARDIMCISI

Anakent Belediye Başkanı Geisel’den sonra konuşma sırası KRV Eyalet Meclisi Başkan yardımcısı Carina Gödecke’deydi. Bayan siyasetçi özetle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Köln ziyaretinden sonra iki ülke ve eyalet bazında ilişkiler tekrar yakınlaşıp, normale döndü. 900 bin Türk kökenli insanın yaşadığı eyaletimizin Türkiye’de 30 kardeş şehir, 50’den fazla okul ve 300’den fazla yüksek okul ile ortak çalışmaları vardır. Ayrıca eyalette 400 Türk işletmesi vardır. Ancak cumhuriyetin 95. Yılında Türkiye’nin ve Türkiye ile dostça ilişkilerin nasıl daha gelişeceği konusunda zaman zaman endişeler yaşanmaktadır.Avrupa’nın basın ve fikir özgürlüğü değerlerinin Türkiye’deki seyri dostluğumuzu zora sokmaktadır.KRV-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak bende bu endişeyi yaşamaktayım. Birçok okul ve kardeş şehir çalışmaları sekteye uğradı. Almanya ve Avrupa’da güç kazanan aşırı sağın yükselişi endişe vericidir. Ancak biz Almanya olarak buradaki insanların baskıya, ayrımcılığa ve şiddete uğramasına kesinlikle karşıyız ve buna müsade etmeyeceğiz. Son olarak KRV’de yaşayanlar olarak Türk-Alman dostluğu için somut olarak neler yapabiliriz? Çözüm: Karşılıklı güven içinde diyalog, sorunları açık şekilde karşılıklı konuşmak ve iletişimi koparmamak çok önemli” dedi.

BAŞKONSOLOS LE GÜREL

Başkonsolos Şule Gürel: “Bu anlamlı günümüzde mutluluğumuza ortak olduğunuz ve teşrifleriniz için hepinize teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizi bir asıra ulaşmak üzere. Cumhuriyetin kurucu kadrosu iktisadi kalkınmaya çok büyük önem verdi. Kurucu kadrodan sonra da ekonomik yükselişimiz devam etti. Bugün dünyanın en büyük 17. Ekonomisine sahibiz. Hedef ilk 10” dedi.

Davetliler Anadolu salonunda üç saat boyunca sohbet ederken, sohbetin de ana konusu elbette Türkiye ve Cumhuriyet oldu. Düsseldorf’taki kutlamanın şeref konukları ise Solingenli Mevlüde Genç ve eşi Durmuş Genç.

Yorumlar

tüm yorumlar