Essen’de CUMHURİYET Coşkusu

Hotel Bredeney'de Cumhuriyet Buluşması Haber Merkezi /Essen Cumhuriyetimizin 95. Kurul Yıldönümü vesilesiyle Essen Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci, Hotel Bredeney toplantı salonunda kabul töreni düzenledi. Kutlama törenine, Alman ...

Essen’de CUMHURİYET Coşkusu

Hotel Bredeney'de Cumhuriyet Buluşması

Haber Merkezi /Essen

Cumhuriyetimizin 95. Kurul Yıldönümü vesilesiyle Essen Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci, Hotel Bredeney toplantı salonunda kabul töreni düzenledi. Kutlama törenine, Alman ve Türk sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Thomas Hunsteger-Petermann ve halkımız katıldı. Program, saygı duruşu, Türk ve Alman Millî marşlarının okunuşuyla başladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetimizin 95.Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle, Avrupalı Türklere hitaben yayımladığı mesaj okundu: “Ülkemizde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan bütün dostlarımızla “29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin ilanının 95.Yıldönümünde , Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere “İstiklal Harbimizin”  kazanılmasına ve yeni devletimizin kurulmasına öncülük eden kahramanlarımızı kalbimle yâd ediyorum” dedi. 

Essen Başkonsolos Sayın Şener Cebeci, günün önemi ve anlamını taşıyan bir konuşma yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Değerli misafirler, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Saygı değer konuklar, 95 yıl önce büyük badireler sonrasında kurulan on üç milyonluk Türkiye, bugün seksen milyonu aşan genç ve eğitimli nüfusu, rekabetçi iş gücü, dinamik özel sektörü, gelişmiş alt yapısıyla güçlü ve önemli bir ülke haline gelmiştir. Yurtdışına  göçmen işçi gönderen bir ülke iken, çok sayıda göçmen işçi alan ülke haline gelmiştir. Yardım alan bir ülke iken, dünyada en fazla dış yardım yapan ülkelerden birine dönüşmüştür. Türkiye, bugün izlediği girişimci ve insani bir politikayla sekiz milyar dolar insani yardım sağlayan ülke konumundadır” diyerek konuşmasını Türkiye’nin değerlerini anlatarak devam etti.

Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Thomas Hunsteger-Petermann, da Türklerin böyle önemli bir gününde bir arada olmaktan çok memnun olduğunu belirterek dostlukların önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından, müzik eşliğinde Türk mutfağının seçkin ve lezzetli yemekleri misafirlere ikram edildi. Kurulan sohbetlerle dostluklar pekiştirildi.

Yorumlar

tüm yorumlar