Grammophon Lady’de Cumhuriyet Balosu

Dortmund ADD, Cumhuriyeti Balo İle Kutladı Ahmet Birinci/Dortmund Cumhuriyetimizin 95.Yıldönümü kutlaması, Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından hazırlanan programla coşku içerisinde kutlandı. Program...

Grammophon Lady’de Cumhuriyet Balosu

Dortmund ADD, Cumhuriyeti Balo İle Kutladı

Ahmet Birinci/Dortmund

Cumhuriyetimizin 95.Yıldönümü kutlaması, Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından hazırlanan programla coşku içerisinde kutlandı.

Program, Dortmund, Grammophon Lady salonunda saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunuşuyla başladı. Katılımcılar arasında, Anayasa Hukuku Profesörü, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Prof. Süheyl Batum, Dr. Onur Öymen, Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu Başkanı Mevlit Deniz, SPD NRW Milletvekili Volkan Baran, Dr. Aysun Aydemir, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği (AADDB) Başkanı Dr. Mustafa Tosun, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve halkımız katıldı.

Davetlileri selamlama konuşması, Dortmund ADD Başkanı Sayın Ahmet Singör yaptı. Günü anlamına dair konuşmasıyla dikkati çeken Sayın Dr. Onur Öymen oldu. Tarihin derinliklerinden günümüze kadar bir durum tespiti yaparak Cumhuriyetin önemine değindi. Yurtdışında yıllarca büyükelçi ve diplomat görevlerinde ve TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclis) ‘nde Milletvekili olarak görev yapan Sayın Öymen, katılımcılara değerli bilgiler aktardı. ADD Genel Başkanı Sayın Prof. Süheyl Batum da yaptığı konuşmada Atatürkçü Düşünce Derneklerinin idari yapıları hakkında bilgiler aktardı. ADD nin, kollara ayrılmasının işleyişi ve katılımcılığı zorlaştırdığını vurguladı. Özellikle kadın kolları, gençlik kolları gibi yapılanmanın çok büyük hata olduğunun altını çizdi. Dernekler, karma bir yapılanma ile yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu Başkanlığına yeni seçilen Mevlit Deniz de, etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti. Ayrıca yurtdışı Atatürkçü Düşünce Derneklerinde, verimliliğin sağlanması ve bilgi sürekliliğinin artırılması için çalışmaları olduğunu belirtti. SPD NRW Milletvekili Volkan Baran, düzenlenen etkinlikten dolayı memnuniyetini belirtti. Ayrıca Sayın Onur Öymen’in Büyükelçiliği döneminde yapılan çalışmalara değindi.

Dortmund Türk Eğitim Merkezi’nin Onur Öymen’in katkılarıyla kurulduğunu vurguladı. Dortmund ve çevresindeki Türk gençlerin anadillerini ve folklorik değerlerini Türk Eğitim Merkezi’nde öğrendiklerini ve öğrenmeye devam ettiklerini belirtti.

Cumhuriyetimizin 95.Yıldönümü, şarkılarla, türkülerle ve halk danslarıyla neşe ve coşkuyla kutlandı. Kutlamaya renk ve heyecan katan, folklor öğretmeni Sayın Sinan Kocak’ın  Grup Desen öğrencileriydi. Gelsenkirchen Jugendzentrum öğrencileri, yurdumuzun her bölgesinden folklor gösterileri sergileyerek izleyenlerin takdirini kazandı ve alkışlandılar.

Yorumlar

tüm yorumlar