Avrupalı Türkler ATALARINA Minnettar

Essen’de ATATÜRK İçin Ortak Anma Günü ESSEN(TR Haber)   Ruhr Öğretmenler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği-Essen’inin birlikte düzenledikleri “10 Kasuım Atatürk’ü...

Avrupalı Türkler ATALARINA Minnettar

Essen’de ATATÜRK İçin Ortak Anma Günü

ESSEN(TR Haber)

 

Ruhr Öğretmenler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği-Essen’inin birlikte düzenledikleri “10 Kasuım Atatürk’ü anma toplantısı Essen’de yapıldı. TC Essen Başkonsolosluğu Yardımcı Konsolosu Zafer Yurtyapan, ADD-Essen Başkanı Hülya Coşkun, Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir, Almanya Türk Toplumu NRW Başkanı Şeref Çağlar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği adına Hakan Ekinci, Anakaralılar Derneği Başkanı Halil Yalçın, ADD-Dusiburg Adına eski Başkan Seher Işık Gündüz, Türk-Alman Yardımlaşma Derneği adına Aygül Yıldız ve birçok vatandaşımızın katılımıyla Mustafa Kemal Atatürk gönüllerde bir kez daha yaşatıldı.

Bu yılki anma toplantısı alışılmışın dışında yapıldı. Katılımcılar, Atatürk’ten seçtikleri bir yazıyı izleyicilerin önünde okudular. Okuduktan sonra, bu yazının kişisel olarak kendisinde bıraktığı etkiyi anlattılar. Salondaki herkesin Atatürkle ilgili mutlaka bir hikayesinin olduğunu öğrendik.

Yazar Bahattin Gemici Nazım Hikmeti’in “Kurtuluş Savaşı Destanı”ndan bölümler okudu. Daha sonra Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir’in özel arşivinden Atatürk belgeleri oldukça merak uyandırdı. Kitaplar arasında Atatürk NUTUK kitaplarının Osmanlıca yazılı ilk baskılarıyla, 1975 yılında basılmış günümüz Türkçesiyle yazılmış SÖYLEV (Nutuk) karşılaştırıldı.

Belgeler arasında Almanca eser olarak 1928 yılında basılmış: “KEMAL PASCHA- Der Weg Zur Freihet” ve 1933 yılında basılmış “Kemal Pascha” kitapları da vardı. ULUS ve Cumhuriyet Gazetelerinin 1928-1929 yıllarındaki orjinal baskıları da iszleyicilere gösterildi. Daha sonra katılımcılar Atatürk Devrimleri üzerine düşüncelerini söylediler. Anakaralılar Derneği Başkanı Halil Yalçın bir grup gençle bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldıklarını, gençlere Atatürk sevgisini yerinde yaşattıklarını anlattı.

Bu anma toplantısında salondaki bir çok kişi aktif katılımcı oldu. Küçük çocuklar da boş durmadılar. Yan odada onlar da, kafalarında canlandırdıkları Atatürk resimlerini çizdiler, yetişkinlere gösterdiler.

Yorumlar

tüm yorumlar