Okul bitti peki ya sonra?!..

Okul ve sonrası: meslek ve üniversite eğitimi   ESSEN(TR Haber) MERKEZİ Essen’de olan Ruhr Veliler Birliği bünyesindeki MobilES projesi kapsamında Ana-Tolia Kadınlar Derneğ ile işbirliğinde gençler ve veliler için oldukça ...

Okul bitti peki ya sonra?!..

Okul ve sonrası: meslek ve üniversite eğitimi

 

ESSEN(TR Haber) MERKEZİ Essen’de olan Ruhr Veliler Birliği bünyesindeki MobilES projesi kapsamında Ana-Tolia Kadınlar Derneğ ile işbirliğinde gençler ve veliler için oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Okul ve sonrası meslek veya üniversite seçimleri konusunda alanlarında uzman kişiler ailelere ve gençlere önemli bilgiler verdiler.

Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Mehmet Fikret Arargüç Türkiyede üniversite eğitimi konusunda önemli bilgiler verdi, gençlerin meslek seçiminde kendi kararlarını verebilmeleri için cesaretlendirilmeleri, ailelerin gençlere gereken imkanları sağlamaları ve yol gösterici, örnek olmalarını dile getirdi.

 

Türkiye Araştırmaları ve Uyum Merkezi ve KAUSA sorumlusu Cem Şentürk gençlerimizin maalesef bilgilenme için çaba sarfetmedikleri, birçok gencimizin bilinen 5-10 meslek dışındaki meslekler ve imkanlardan haberdar olmadıkları ve sunulan bilgilendirme imkanlarından faydalanmadıklarını dile getirdi. Örnek olarak KAUSA vercevesinde gençlere meslek konusundaki danışma saatlerinde gelen 200 gençten ya biri ya da ikisi Türk kökenli olduğu diğerlerinin ise genelde mülteciler ve özellikle de Suriyelilerin olduğunu söyledi.

Yüksek mühendis ve meslek okulu öğretmeni Atilla Yuncuoğlu okul geçişleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdikten sonra bir öğretmen gözüyle gençlerimizde nelerin eksik olduğunu vurguladı. Göçmen olarak her zaman ayrımcılığa uğrayacağımızı ama sistemin bize her türlü imkanı sunduğunu yeter ki biz bu imkanlardan faydalanalım dedi. Bir çok velinin çocuğunun dersleriyle ilgilenmekten de öte hangi sınıfta veya hangi okulda olduğunu bilmediklerini vurguladı. Gençlerimizin kişisel ve sosyal beceriklerini geliştirmelerinin gerektiğini vurguladı. Boş zamanlarını değerlendirmede futbol dışında dans, müzik, yüzme gibi olanakların da olduğunu belirtti. Bilinmeyen bir imkan da gençlerimizin hem meslek hem de üniversite eğitimi alabilme durumunun olduğunun altını çizdi. Bu imkanın hangi mesleklerde olduğunu gençlerin ve ailelerin meslek danışmanları ve diğer uzmanlardan öğrenebileceklerini söyledi.

Profesyonel meslek danışmanı Sevılay Şentürk ise özellikle meslek veya iş yeri başvurularında göçmen kökenlileri ismi veya görünüşlerinden dolayı ayrımcılığa uğradıkları ve bu dezavantajın da profesyonel yardım alınarak giderilebileceğinin altını çizdi. Kalıplaşmış başvuru yazıları, fotoğraflar, düzensiz dosylardan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. Başarılı olmak istiyorsak profesyonel yardım almak kaçınılmazdır dedi.

Uzmanlık alanı trafik hukuku dışında okul, üniversite, sınav, ayrımcılık hukuku olan avukat Himmet Alev konuşmasında göçmen çocukların haksız olarak ayrımcılığa uğradıklarını ve buna karşı mücadele edilebildiğini vurguladı. Çok özel bir bilgi ise Türkler arasında pek bilinmeyen bir konuydu. Birçok gencimiz üniversite alan seçiminde not ortalaması sebebiyle istedikleri alana giremedikleri ve bu nedenle istemedikleri farklı alanlara yöneldikleri ve bir süre sonra buradan başarısız şekilde ayrıldıklarının altını çizerken, bunun da bir çözümü olduğunu söyledi. Tıp dışında bir çok alanda üniversitelerin ek kontenjan açmaları hukuk yoluyla sağlanabileceği ve şekilde birçok gencin not ortalaması tutmaması durumunda bile istedikleri bölümü okuyabildiklerinin altını çizdi. Bunun için konuyla ilgili bir uzman avukata başvurmak gerekiyor. O da istenile üniversite yönetimiyle irtibata geçip ek kontenjan talebinde bulunuyor ve bu süreç genelde 1-2 ay gibi kısa bir sürede anlaşmaya varılıyor dedi.

 

Bu önemli konuya, her biri kendi mesleki alanında çok başarılı olan değerli konuşmacılarımız, okul, meslek ve üniversite eğitimi konusunda kendi bakış açılarını belirterek, önerilerde bulundular. Ruhr Veliler Birliği ve Ana-Tolia Kadınlar Derneği oalrak değerli konuşmacılara bilgi aktarımı için teşekkür ediyor davet ve organizasyon için, Ana-Tolia Kadınlar Derneği Başkanı sayın Funda Tunçtürk ve Yönetim kuruluna teşekkür eder, bu tür çalışmaların devamını dileriz.

Yorumlar

tüm yorumlar