BİR ÖMRE SIĞDIRILANLAR

Doğum ve ölüm arasında geçen zaman  ömürdür. Her ömür  bitecek, gidenlerden geriye derin ya da hafif izler kalacaktır.   Yeni doğmuş bir bebek için şu temennide bulunulur: “Uzun ömü...

Doğum ve ölüm arasında geçen zaman  ömürdür.

Her ömür  bitecek, gidenlerden geriye derin ya da hafif izler kalacaktır.

 

Yeni doğmuş bir bebek için şu temennide bulunulur: “Uzun ömürlü olsun.”

 

Önemli olan bir ömrün uzunluğu değil içine sığdırılanlar, vakit gelip de bu dünyadan gidildiğinde geriye bırakılacak anılardır.

 

Ömür uzun olabilir ancak sefalet, yalan dolan, kıskançlık, fesatlık, hainlik içinde geçen bir ömrün uzun olması neye yarar? Bu bakımdan dolu dolu ama kısa bir ömür geçirmek bomboş ama uzun bir ömür geçirmekten yeğdir. Uzun ömür dileği yerine nitelikli, sağlıklı, yararlı işler yapılan, aklı başında geçen, sevgi dolu bir ömür dilemek çok daha doğrudur.

 

Bebekler için uzun ömür dileğinin arasına ilave edilen bir güzel dilek de şudur: “Allah analı babalı büyütsün.” Doğrudur, bu konuda televizyon programlarında türlü türlü acı hikâyelerle karşılaşıyoruz. Yaşı 30’lara da gelse, 40’lara ya da 50’lere de gelse  günün birinde hayatta olduğunu, bir başka aileye evlatlık verildiğini ya da terk edildiğini öğrenen birçok kişi yana yakıla öz anne babalarını aramaktadır. Bu bakımdan yeni doğanların analı babalı büyümesini dilemek harika bir temennidir. Sizler daha nice güzel temenniler ekleyebilirsiniz.

Herkes için, geriye keşkelerin kalmayacağı, güzel izler ve anılar bırakılacağı, kimseye muhtaç olunmadan  tamamlanacak, son ana dek umudun ve sevginin eksilmeyeceği bir ömür temennilerimle.

 

Müşerref ÖZDAŞ

Yorumlar

tüm yorumlar