Kardelenler bir başka açacak

KARDELENLER İÇİN ESSEN' DE BİR ARAYA GELDİLER ESSEN (TR Haber) NRW Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ( ÇYDD Münsterland e.V) organize ettiği ve Türk Diş Doktorları Derneği’nin desteklediği “Kardelenlere Yardım G...

Kardelenler bir başka açacak

KARDELENLER İÇİN ESSEN' DE BİR ARAYA GELDİLER

ESSEN (TR Haber) NRW Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ( ÇYDD Münsterland e.V) organize ettiği ve Türk Diş Doktorları Derneği’nin desteklediği “Kardelenlere Yardım Gecesi”, Essen, Bredeney Hotel’de gerçekleştirildi. 

ÇYDD, 29 yıl önce  saygı ve rahmetle andığımız,  Prof. Dr. Türkân Saylan ve arkadaşları tarafından kuruldu. Sayın Saylan, yaşadığı toplumu iyi tahlil eden, eksik gördüğü her şeye neşter vuran, çok değerli bir bilim  insanıydı.. Son tahlilinde, gördüğü en büyük eksiğin, kadınlarımızın eğitim durumuydu. Bu tespitinden hareketle 1989 yılında ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ni kurdu. Kuruluşundan günümüze kadar, on binlerce kızımıza eğitim desteği verdi. ÇYDD, kurulduğu günden buyana, üye sayısı artarak devam etmektedir. Kuruluş amacı ve işlevi önemini hep korumuştur.  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin  amacı "Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacıyla, kazanılmış hakların korunup geliştirilmesi ilkesini gütmek" olarak belirlenmişti. Günümüzde bu amaçlara daha çok ihtiyaç duyulduğu durumdan anlaşılmaktadır.

Prof. Dr. Türkân Saylan, ebediyete göç ettikten sonra, eğitimli insan yetiştirme mirasını teslim alanlar bu görevi artırarak ve geliştirerek sürdürüyorlar. 1996 yılında, ÇYDD NRW'yi,  Dr. Nuray Örge ve arkadaşları Münster şehrinde kurdu. Sayın Örge, uzun yıllar derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. ÇYDD NRW, faaliyetlerini Sevinç Ekinci ve arkadaşları tarafından oluşturulan yönetim kuruluyla başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Bu yılın “Kardelenlere Yardım Gecesi” ne katılım yine çok kalabalıktı. Geceye,  Essen Başkonsolosluğu, Egitim Ataşesi Dr.Mehmet Fikret Arargüç, Muavin Konsolos Sibel Şahin, Muavin Konsolos Zafer Yurtyapan, Muavin Konsolos,  Adnan Bekçekaral, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, NRW SPD Milletvekili Volkan Baran, Almanya Diş Hekimleri Derneği  Başkanı  Prof.Dr.Şaduman Köklü, AADDB (Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği) Başkanı Mustafa Tosun, ADD Essen Başkanı Hülya Bal  Çoşkun, Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr.Ali Sak, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, üyeleri ve bölge halkı katıldı.

Bu güzel ve anlamlı akşamın programını, Nicole Neptun sundu. Kardelenlere yardım gecesi hakkında açıklayıcı konuşmalar, Nicole Neptun, Nuray Örge, Şeref Çağlar, Hakan Ekinci ve Prof.Dr.Şaduman Köklü yaptı. Bu akşamın güzelliklerini anlatmak, başlı başına bir kitabın yazılmasını gerektirir. Bütün katılımcıların yüzü güleçti. Bu gecede bulunmakla neye destek olduklarının mutluluğunu yaşıyorlardı. Ezilen, sömürülen kadınlarımız, kızlarımız, özgür ve bilinçli olarak yetişecekti. İyi eğitim almış bu insanlar kuracakları yeni yuvalarında mutlu olacak, hem de yetiştirecekleri yeni nesiller bilgi toplumunu oluşturacaktı.

Geceyi neşelendiren, müzik grubu, “Faruk Görsev Orkestrası” ve yorumcu Aykut ile konuklar eğlendiler ve sohbet ettiler. Derneklerde görev almak, faaliyetlere katılarak destek vermek özveri ve gönül işidir. Dernekçilikte üyeler, yönetime ne yapıyorsunuz diye sorarken, ben üye olarak dernek için ne yaptım diye de kendisine sormalıdır. ÇYDD’nin kardelenlere destek gecesinde, çok başarılı yöneticileri ve derneklerine destek için yarışan üyeleri görmek ayrı bir güzellikti. Gecenin ana sponsorları,, Reisecenter Star Holiday, Hakan Ekinci ve HWG, Şeref Çağlar idi.

 

Bredeney Hotelin salonunu tıklım tıklım dolduran, eğitime emek ve gönül veren çok değerli katılımcılar, kardelenlerin eğitimine katkıda bulundular. ÇYDD Başkanı Sayın Sevinç Ekinci ve yönetim kurulu arkadaşlarına,  Almanya Türk Diş Hekimleri Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Şaduman Köklü ve yönetim kurulu arkadaşlarına, kardelenlerin, geleneksel yardım balosuna katılarak destek veren halkımıza   teşekkürlerimizi sunarız.

Yorumlar

tüm yorumlar