Ali Akdeniz çok değişti ve gelişti

Futbol, STK ve şimdi de siyaset: İşte A’dan Z’ye ALİ AKDENİZ WERDOHL TR Haber) 1980 yılında Trabzon-Düzköy’den Almanya’ya gelen Ali Akdeniz FSV Werdohl’ün alt yapısında sergilediği futbol ve attığı gollerle tüm dikkat...

Ali Akdeniz çok değişti ve gelişti

Futbol, STK ve şimdi de siyaset: İşte A’dan Z’ye ALİ AKDENİZ

WERDOHL TR Haber) 1980 yılında Trabzon-Düzköy’den Almanya’ya gelen Ali Akdeniz FSV Werdohl’ün alt yapısında sergilediği futbol ve attığı gollerle tüm dikkatleri üzerine çekti. 20 yıl kadar uzun bir süre futbol oynayan Ali Akdeniz daha sonra antrenörlük ve kulüp başkanlığı yaptı. Futbol macerasından sonra STK ve o zaman ki adıyla Yabancılar Meclisi başkanlığından sonra SİYASET’e atıldı. YEREL siyasetçi olarak SPD’den Werdohl Belediye Meclis Üyeliği yapıyor. Yani tam 36 yıldır Ali Akdeniz Werdohl’da bir MARKA İSİM olmayı başardı.

ÖNCE FUTBOL

1982 ile 2002 yılları arasında aktif olarak en yüksek amatör kümeler de futbol oynayan Ali Akdeniz, Türkiye’de PROFESYONEL olarak top koşturacak bir potansiyele sahipti. Ancak bazı şeylerden fedakarlık yapamadığı için Almanya’da kalmayı tercih etti.

Almanya’da futboldan AMATÖR olarak ekmek yiyen ender Türk sporculardan birisi oldu Ali Akdeniz. Peki böylesine başarılı bir insan nasıl olur da Almanya’da PROFESYONEL olamaz? Ya da onu keşfedemezler diyeceksiniz..

MAHRUMİYET BÖLGESİNDE YAŞADI

Taaa 1982’den beri Ali Akdeniz’i çok iyi tanıyan ve dostluğu olan birisi olarak diyorum ki;

Ali en az bir RUDİ VÖLLER kadar yetenekliydi. Zaten o bir Rudi Völler hayranıydı.

Ali’nin tek eksiği ya da şanssızlığı Werdohl veya Sauerland gibi MAHRUMİYET bölgesinde yaşıyor olmasıydı. Eğer Ali bu bölge de değil de RUHR veya RHEİN bölgesinde yaşıyor olsaydı emin olun ÜNLÜ bir futbolcu olmuştu.

NERELERDE OYNADI?

Ali Akdeniz; 1980 ve 90’lı yıllarda yüksek kümelerde (Verbandsliga ve Landesliga)  mücadele eden FSV Werdohl, SV Ottfingen, SV Hohenlimburg 10 ve VTS İserlohn Türkgücü takımlarında top koşturdu. Hala onun futbolu ve golleri konuşulur.

Emelilik dönemlerinde ise; Plettenberg Hilalspor ve Werdohl Eyüpspor kulüplerinde futbol oynadı.  

ÖZEL FANATİKLERİ VARDI

Ali Akdeniz'in ALİ AKDENİZ olduğu dönemlerde yani 80'li ve 90'lı yıllarda hem kendi sahasında hem de deplasmanlarda ki maçlarda ÖZEL FANATİK SEYİRCİ GRUBU vardı. İçerdeki maçlarda abartısız 10 ile 15 deplasmanlar da ise 7-8 ÖZEL SEYİRCİSİ mutlaka olurdu. Yani onu TRANSFER eden takım bir nevi Ali'ye verdiğinin karşılığını hem maddi olarak hem de manevi olarak kat be kat fazlasıyla alıyordu.

İşte Ali Akdeniz böylesine EFSANE'ydi.. Onu seyretmek bir AYRICALIKTI. O ayrıcalığı yaşayanlar bence çok şanslılar.

KISA BİR DÖNEM TEKNİK ADAM

Trabzon-Düzköylü Ali Akdeniz, TSV Lüdenscheid Türkspor  kulübünde  teknik adamlığa başladı. Ancak bu macerası kısa sürdü. Daha sonra;  önce Plettenberg Hilalspor ve akabinde  ikamet ettiği şehirin takımı olan Werdohl Eyüpspor’da  antrenör-futbolcu olarak görev yaptı. Aktif futbolculuk yaşamını noktaladıktan sonra  yine bu külübün Başkanlığını yürüttü.

NOKTA  dedik ama Ali Akdeniz’in futbol topundan ayrı kalması düşünülemez. O hala FSV Werdohl’ün TEKAÜTLER takımında zamanı oldukça top oynuyor ve hala gollerini atmaya devam ediyor.

STK ÇALIŞMALARINDA BAŞARILI OLDU

Werdohl Eyüpspor futbol kulübüyle STK çalışmalarına başlayan Ali Akdeniz, iki binli yılların başında yeni kurulan Werdohl Yabancılar Meclisinin de ilk başkanı oldu. Daha sonra Werdohl Türk Veliler Birliğinin başkanlığına seçilen bu KARADENİZ UŞAĞI uzun yıllar bu görevini başarıyla yürüttü. Halen bu derneğin ikinci başkanı.

YEREL SİYASETTE İLK OLDU

Bölgede kendi alanında hep İLK’lere imza atan Ali Akdeniz daha sonra YEREL SİYASET’e heveslendi. Ve bunu gerçekleştirmeyi de başardı. 2012 yılından beri Alman Sosyal Demokrat Partisinden(SPD) Werdohl Belediye Meclis üyesi olarak görev yapıyor.

ALİ NEREDEYSE HATİCE HANIM ORADA

“Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır” diye bir terim vardır ve bu söz HATİCE  Hanım tarafından tescillenmiştir. Ali’nin gerek futbol oynadığı dönemlerde gerekse STK çalışmalarında şimdi ise siyaset platformundaki aktivitelerinde Hatice Akdeniz hep onun yanında olmuştur. Ali neredeyse Hatice oradadır. Yani şöyle diyebiliriz; Hatice hanım Ali’nin akıl hocası, COACH’u, antrenörü, danışmanı, eli, kolu herşeyidir. Ali’yi ALİ yapan ve tamamlayan HATİCE AKDENİZ’dir vesselam...

Sadece bu kadarla kalsa iyi. Hatice hanım yeri geldimi Ali'nin hem özel hekimi hem özel hemşiresi hem de MENEJERİ gibi yanında oldu.

BAŞKA KİMLER VAR?

Ali Akdeniz’in Werdohl’da MARKA olmasına Hatice hanımdan sonra kimlerin katkısı vardır derseniz, sırasıyla en başta babası Mustafa amcayı sayabilirim. Daha sonra Aydın Singör,  sol kolu Ahmet Bektaş ve sağ kolu olarak bilinen rahmetli METİN ORUÇ diyebilirim.

TÜRK HABER yazı ailesi olarak; ALLAH her bölgeye, her şehire böyle ALİ AKDENİZ’ler İHSAN EYLESİN diyoruz...  

GELELİM YORUMLARA

Biz tanıdığımız kadarıyla ALİ AKDENİZ'i A'dan Z'ye anlattık. Ama onda EMEĞİ olan ve onu bizden de iyi tanıyan bir AĞABEYİMİZ'in yani AYDIN SİNGÖR'ün yorumunu da bu ÖZEL HABER'e ilave etmeden geçemeyeceğim.

İşte Aydın Singör'ün Ali Akdeniz için yazdıkları. Hem de noktasına ve virgülüne dokunmadan!..

Tevfik kardesim bu mükemmel insani, ailesini, kardesimi kelimeler ile ifade etmek mümkün degil.
Basarilarinin icinde en büyügü yasadigi sehirde "Werdohl'da, Alman ve Türk Toplumunun kaynasmasina ilk önce,

- FSV Werdohlda oynadigi yillarda oynadigi futbol ile genclerimizi futbola yönlendirip Alman toplumu ile kaynasmalarini saglamistir. Ali o takimda yok iken FSV Werdohl'da nerede ise hic Türk ne oyuncu nede seyirci vardi. Ali basladiktan sonra Türk seyircisi Alman seyircilerinden daha fazla olmaya basladi akibinde de Türk genclerininde takimda oynama kapisini acti,

- bulundugu her Sosyal alanda gerek Werdohl sehri gerekse cevresinde Türk ve Alman Toplumunun önyargilari ile mucadele vererek toplumsal katilimlari her iki taraf icinde öncü oldu.
Her insana ve her kuruma daima ayni yaklasip kapali kapilari acmayi basardi.

Bugün Werdohl Türk Toplumu Belediye ve Sosyal faaliyetlerde bir söz sahibi ise buda en cok Ali kardesimin temellerini attigi birlikte yasamin bir neticesidir.

Öyle bir kisilige degindinki bugün kendimi tutmasam belki kardesim hakkinda neredese ise bir kitap yazabilirim.
Onun icindirki benim icin en büyük özelligini belirtmeden gecemedim.

   

Yorumlar

tüm yorumlar