Sıra dışı bir CUMHURİYET kadını: GÜLCAN KİRAZ

GÜLCAN KİRAZ Märkischer Kreis’ı çalışmaları ve tebessümüyle hem ISITIYOR hem de IŞITIYOR ÖZEL HABER/WERDOHL Gazeteniz TÜRK HABER, Avrupa’da  eğitim, ekonomik, STK ve siyasi çalışmalarıyla insanımıza rehb...

Sıra dışı bir CUMHURİYET kadını: GÜLCAN KİRAZ

GÜLCAN KİRAZ Märkischer Kreis’ı çalışmaları ve tebessümüyle hem ISITIYOR hem de IŞITIYOR

ÖZEL HABER/WERDOHL

Gazeteniz TÜRK HABER, Avrupa’da  eğitim, ekonomik, STK ve siyasi çalışmalarıyla insanımıza rehberlik eden,  yön veren ve yönlendirenleri tanıtmaya devam ediyor.

Bu sefer ki konumuz ve konuğumuz hem WERDOHLLU hem de YOZGATLI  GÜLCAN KİRAZ..

ÇEYREK YÜZ YILLIK TAKİP

Kendisiniyle çeyrek yüz yılı aşan bir tanışıklığımız var. Ben bunu çeyrek yüzyıllık bir TAKİP olarak adlandırıyorum.  Gülcan Kiraz kesin olarak STK çalışmalarına ne zaman başladı bilemiyorum ama en azından 25 yıldır bu gönüllü işlerin içinde.  Belirttiğimiz gibi bu işler PARALI değil GÖNÜLLÜ işler. İşte bu yüzden de herkesin HARCI değil ve herkes te bu işleri yapmak istemez. İsteseler de beceremezler...

LİDER KADIN OLMAK GEREK

STK çalışmalarında her zaman başı çeken yani LİDER konumunda birisinin olması gerek. Daha doğrusu kitleleri veya insanları harekete geçirecek ÖNCÜ  KADIN gerekli. Toplumumuzda ÖNCÜ KADINLAR’ın çok olduğuna inanıyorum. Ancak genellikle kimse bir adım öne çıkıp; “ben işin liderliğini ve sorumluluğunu üstleniyorum ve tüm organizasyonu ben yapabilirim” deme cesaretini gösteremiyor. İşte bu MEDENİ CESARETİ gösteren ve gösterebilecek ender kadınlardan bir tanesi de GÜLCAN KİRAZ’dır..

BİZE PASTA, BÖREK-ÇÖREK DEĞİL PROJE GEREKLİ

Gerçek ANADOLU TÜRK kadınını; pasta, börek-çörek yapmak için mutfağa tıkmamak gerek. Eğitim, ekonomik, STK ve siyasi çalışmalar için onların önünü açmak gerek. İşte mutfağa tıkılıp kalmayanlardan birisi de GÜLCAN KİRAZ’dır. Gülcan Kiraz kendisi mutfağa tıkılıp kalmadığı gibi hemcinslerini de peşine takıp eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerin içine dahil etmeyi başarabilen MODERN TÜRK KADINI’dır.

O NELER YAPMADI Kİ

Baştan da söyledim o benim RADAR’ım da yani takibim de. İster istemez takip ediyorum kendisini. Ve hafızamda kaldığı kadarıyla bu zamana kadar yaptığı işlerden birkaçını siz okuyucularımıza hatırlatayım.

ÖNCÜ KADIN olarak Gülcan Kiraz ;

Werdohl’da yıllar önce kurulan Türk Kadınlar Derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Israrla yıllarca organize edilen ancak son yıllarda TASARRUF gerekçesiyle vazgeçilen ULUSLARARASI  WERDOHL FESTİVALİ’nin düzenleyicilerinden birisi oldu. NRW Eyaletinde büyük ses getiren WİP Projesinin de içinde yer aldı.  Werdohl Dernekler Üst Kurulunda görev yaptı. Yine yıllar önce rahmetli Dr. Alaaddin Palandöken’le birlikte kurulan KORO’nunda aktif üyelerindendi. Halen Türk Veliler Birliğinin yönetim kurulu üyesi.  

İLK TÜRK KÖKENLİ SİYASETÇİ OLDU

Gülcan Kiraz hep İLKLER’i başaran ve yapan birisi oldu. Yerel de siyaset yapmanın zamanı geldiğine inandı ve SPD’den Werdohl Belediye Meclisine aday gösterildi. Tabi ki seçilmeyi de başardı. Yani Werdohl ve çevresindeki Türk kadınlarının siyasette önü açmayı başardı.

EĞİTİMCİ OLDU

Kendisini sonradan  iyi yetiştirerek Werdohl’daki eğitim kurumlarının birisinde kadro almayı da başardı. Şu anda Türk kökenli öğrenci-veli ile okul idaresi arasında köprü vazifesi gören bir konumda. Elbette eğitimci ordusuna katıldıktan sonra aktivitelerini de bu yöne kaydırdı.

ŞANSLI!..  ÇÜNKÜ HAKAN GİBİ BİR EŞİ VAR

Hep LİDER veya ÖNCÜ kadınlardan söz ettik. Aslında bizim içimizde çookk ÖNCÜ kadınlar var. Ancak bu kadınların önünü kesen yani ENGEL olan eşleri ya da ailaleri var!..

İşte bu yüzden Gülcan Kiraz  çok ŞANSLI. Zira onu engellemeyen, frenlemeyen, önü kesmeyen, köstek olmayan  ve sürekli destek olan  HAKAN KİRAZ gibi bir KOCASI var!.. İşte bu yüzden Gülcan Kiraz çok şanslı.

POZİTİF ENERJİ ÖNELİ

Gülcan Kiraz’ı GÜLCAN KİRAZ yapan bir başka özelliği. Daha var. Bazı insanlar vardır çok iticidirler.  İnsanı çekmeyi bırakın adeta geri iterler. Gülcan Kiraz’da ise bir ÇEKİCİLİK var. O da aksine insanı kendisine çeker. “Bunu nasıl yapıyor?” derseniz. Öyle içten ve samimi bir TEBESSÜM’ü vardır ki. Samimiyetinden kesinlikle şüphe edemezsiniz. İşte Gülcan Kiraz’ı tanıyıp ta etkilenmemek ve sevmemek mümkün değil. Ben de acizane bu samimiyetin ve tebessümün etkisinde kaldım. Kendisini, biricik kızını ve Hakan’ı yani KİRAZ ailesini seviyorum. Hem KİRAZ sevilmeyecek bir MEVE değil ki!..

İşte A’dan  Z’ye GÜLCAN KİRAZ... İyi ki varsın güzel kardeşim. Hep var olmaya, hep WERDOHL ve çevresini ISITMAYA ve AYDINLATMAYA DEVAM ET!..

Yorumlar

tüm yorumlar