Demek ki doğru-dürüst anlatınca oluyormuş!..

10 AİLE KORUYUCU AİLE OLMAYA KARAR VERDİ Türk Haber/ Oberhausen Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, Oberhausen Türk Veliler Birliği ile birlikte koruyucu aile bilgilendirme semineri  düzenledi. Derneğin Başkan Yardımcısı Sevgi Uludoğan’...

Demek ki doğru-dürüst anlatınca oluyormuş!..

10 AİLE KORUYUCU AİLE OLMAYA KARAR VERDİ

Türk Haber/ Oberhausen

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, Oberhausen Türk Veliler Birliği ile birlikte koruyucu aile bilgilendirme semineri  düzenledi. Derneğin Başkan Yardımcısı Sevgi Uludoğan’ın selamlama konuşmasının ardından koruyucu aile belgeseli izlendi. 

Ataşeliğin pedagoglarından Sabri Aydın koruyucu aile olmanın yollarını slaytlarla anlattı. Koruyucu aile olmanın kolay olduğunu dile getiren Aydın, Almanca bilmek, yeterli gelire sahip olmak ve evin yeteri derecede büyük olmasının en önemli şartlar olduğunu belirtti. Bu şartları şu an üzerinde taşımayan ailelerin bunları zamanla değiştirebileceklerini de ekledi.   Sunum sonrası ikinci bir film izlendi. Berlin Belediyesi’ne ait bu filmde göçmen aileleri koruyucu aile olarak kazanmak için başlatılan kampanyanın tanıtımı yapılmaktadır.

Daha sonra yıllardır koruyucu ailelik yapan A. ailesi ile bir söyleşi gerçekleştirildi. A. ailesi nöbetçi koruyucu aile modelini üç kere tecrübe etmişler. İki farklı süreç yaşadıktan sonra en son kendilerine altı günlük bir bebek verilmiş. Kötü şartlarda kendilerine verilen çocukların ‘koruyucu ailede yaşadıkları her günün onlar için bir kazanç olduğunu’ ifade eden koruyucu anne ‘solmuş olan çiçekleri tekrar açarken görmenin mutluluğu çok farklı, bunun için koruyucu aile olmaya değer’ diyerek duygularını paylaştı. Koruyucu baba ise koruyucu aile olmak için fazla düşünmeden başvuru yapılmasını önererek‚ ‘çocuk geldikten sonra onu hemen kendi çocuğunuz gibi kabulleniyorsunuz‘ dedi. 

Toplantıda Oberhausen’de gençlik dairesi tarafından koruyucu aile eğitme yetkisi verilmiş serbest yüklenici kurum olan VIFA Erziehungshilfen de kendini tanıtma imkanı buldu. Kurum yöneticisi Ayşe Balyemez koruyucu aileleri hem evlerde ziyaret ederek hem de eğitim seminerleri düzenleyerek eğitimden geçirdiklerini belirtti.

 

Soru-cevap bölümünden sona programın kapanış konuşması için Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı söz aldı ve bu toplantıların düzenli olarak yapılmasının amacını açıkladı.  Programa 38 kişi katıldı. 10 aile koruyucu aile olmaya karar verdi. 2 aile gönül elçisi oldu. Oberhausen ve çevresinde koruyucu aile olmak isteyenlerin başvurabileceği serbest yüklenici kurum (freier Träger):  VIFA-Erziehungshilfen gUG Henselstraße 11 Oberhausen Ayşe Balyemez (Geschäftsführung) Telefon: 0208-41198506 E-Mail: info@vifaerziehungshilfen.de

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:

 Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?

  - Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.  

Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir? 

- Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.

Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir? 

- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır. 

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?  

- www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

tüm yorumlar