TESETTÜRLÜ KADIN ATATÜRKÇÜ OLAMAZ (MI?!..)

“Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır.” (Giorgio Armani) "Kadınlık meselesinde dış görünüş ve kıyafet ikinci derecededir. Asıl mücadele alanı, kadınlarımız için görünüş ve kıyafette başarıdan daha...

TESETTÜRLÜ KADIN ATATÜRKÇÜ OLAMAZ (MI?!..)

“Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır.” (Giorgio Armani)

"Kadınlık meselesinde dış görünüş ve kıyafet ikinci derecededir. Asıl mücadele alanı, kadınlarımız için görünüş ve kıyafette başarıdan daha çok, asıl başarılı olunması gereken alan ışıkla, kültürle, gerçek faziletle süslenmek ve donanmaktır. Ben saygıdeğer hanımlarımızın Avrupa kadınlarından daha aşağıda kalmayacak, tersine pek çok yönlerde onların üstüne çıkacak ışık ve kültürle donanacaklarına kesinlikle kuşku duymayan ve buna kesinlikle emin olanlardanım." (M. Kemal ATATÜRK)

Günümüz de bazı tarikatler ve cemaatler maalesef  kendileri gibi düşünmeyen ve aralarına katılmayanları MÜSLÜMAN olarak görmüyorlar. Bu yanlışı sadece DİNDAR kesim mi yapıyor derseniz; HAYIR diye yanıt veririm.

Çok üzülerek; aynı yanlışı ATATÜRKÇÜ kesim de yapıyor derim.

Kendilerini toplumun üzerinde gören o;

 AYDIN, ELİT, MODERN ve SOSYETİK KESİM maalesef kendilerinden başkasını da ATATÜRKÇÜ olarak kabul edemiyorlar veya etmiyorlar. Onlara göre ATATÜRKÇÜ olmanın yolu KILIK-KIYAFET’ten geçer!..

İlla ki MODERN  bir dış görünüşe sahip olacaksın. Olamıyorsan ATATÜRKÇÜ olamazsın!..

Kadınlar da başörtülü veya tesettürlü olanlara erkeklerde ise sakallı olanlara biraz şüpheyle bakılır ve o kesimden ATATÜRKÇÜ çıkmayacağına inanılır.

ACI ama gerçek bu!..

Oysa bu KÜLLİYEN yanlış bir düşünce ve önyargı.

İşte bu grup bilerek veya bilmeyerek ATATÜRKÇÜLÜK’e çok büyük bir zarar veriyor. Acaba M. Kemal ATATÜRK yaşasaydı bu grup ya da zümre için ne der veya ne yapardı?!.. Bana göre hepsini TASFİYE ederdi.

Nasıl ki; İSLAM DİNİ’nin de şekilciliğin ve kılık-kıyafetin önemi yoksa bana göre ATATÜRKÇÜLÜK’te de kılık-kıyafetin ve şekilciliğin önemi olmamalı!..

Öylesine başörtülü ve tesettürlü bayanlar tanıyorum ki MODERN giyimli kadınlardan daha fazla ATATÜRKÇÜ...  Bana göre KADINLAR eğer inanmışlarsa her konuda erkeklere göre daha çok DAVA İNSANIDIR!..

Adeta; “ölmek var, dönmek yok” dercesine inanmışlardır. İnandıkları yolda yalnız da kalsalar ilerliyorlar...

Haa bu arada şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim. Öyle MODERN giyimli bayanlar da biliyor ve tanıyorum ki; başörtülü veya tesettürlü bir kadınlardan daha çok DİNDAR’lar... Zaten herkesin inancı kendisinedir. Kimse ALLAH ile KUL arasına girmemelidir!..

Atatürk’ü sayan ve seven SAKALLI  erkekler de tanıyorum. Ancak kadınlarımız erkeklere göre birkaç adım öndeler.

Madem; “kim daha çok ATATÜRKÇÜ?” diye bir sorgulama yapıyorum. Şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim.  Gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’daki ADD’lerin çoğunluğu halkımızı kucaklayamıyorlar. İnsanımıza hitap etmiyorlar. Zaten bir çoğu gelişime ve değişime hazır değiller. Vitrinde hep aynı isimler, hep aynı kişiler ve yüzler var. Onlar değişime ve yeniliğe kapalı oldukları için halkın çoğunluğu da onlara SOĞUK bakıyorlar ve tabi ki bu ADD’lere rağbetin azalmasına neden oluyor. Şu andaki Genel Başkan Prof. Dr. Süheyl Batum ve ekibi bence bu işi başaracak kapasite de değiller. Batum şu ana kadar ki eylem ve söylemleriyle bu davayı ancak BATIRIR!..

ADD şemsiyesi altında ATATÜRKÇÜ düşünceyi genişletmeye çalışan bir çok kişi veya ADD yöneticileri de şu yanlışı yapıyorlar. “Eğer bölgende ki ADD’ye üye değilsen  sen ATATÜRKÇÜ değilsin!..” Bu düşünce de tamamen yanlış. ATATÜRKÇÜLÜK’ü sadece ADD’lere mal etmemek gerek. ADD’ler önce kabuk değiştirmeli. Yani o eski ve değişime kapalı zihniyetlerini değiştirmelidirler. Değiştiremedikleri ve değiştirmek istemedikleri için halkı tam anlamıyla kucaklayamıyorlar ve dolayısıyla bu DAVA’ya zarar veriyorlar.

Sokaktaki kime sorarsanız sorun  halkın en az yüzde 75’i ATATÜRK’ü seviyor. Peki ama sıra örgütlenmeye yani ADD’lere üye olmaya geldiğinde meydanda KİMSE YOK!.. Nerede bu MİLLET nerede bu DEVLET misali nerede bu ATATÜRKÇÜ’ler?!.. Demek ki bir yerde değil birçok yerde YANLIŞ üstüne yanlış yapılıyor ama nerede?!.. Şu anda ADD’lerde görev yapan yöneticiler bunu sorgulamalı ve yanlıştan dönmelidirler!..  

 

ŞAPKA ve KIYAFET DEVRİMİ NEDEN YAPILDI?

Bu yazıyı okuyan bazılarınız şimdi diyecek ki;

“Peki ATATÜRK  25.11.1925’te neden şapka ve kıyafet devrimini yaptı?“

Kılık-kıyafet bir toplumun kültürünü ve karakteristik özelliklerini ortaya koyan en önemli etkenlereden  birisidir. Osmanlı Devleti zamanında çok uluslu ve çok kültürlü bir yapı vardı. Her millet kendi yöresel kıyafetlerini giydiği için, giyimde bir birlik-bütünlük yoktu. Buna karşı Avrupa’da modernleşmenin yaşanması ile birlikte her ülke kendi yerel kıyafetleri yerine ortak ve çağdaş kıyafetler giymeye başladı.

 

M. Kemal ATATÜRK, Türk toplumunu tamamen çağdaş, bütün anlamıyla ve görünüşüyle modern bir toplum haline getirmeyi hedefliyordu. Bu yüzden ilk adım olarak şapka kanunu çıkmıştır. Çünkü o zamanlar kullanılan fes, kalpak, külah, takke ve sarık gibi başlıkların yanı sıra cübbe, şalvar, potur vs vs  geri kalmışlığın bir sembolü haline gelmiş, DOĞU ile BATI’yı ayıran bir dış görüntü halini almıştı.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK; kıyafet değişimiyle, Türk milletinin zihniyet bakımından da çağdaş toplumlardan bir farkı bulunmadığını göstermek istemiştir.

İşte bu yüzden derim ki gerek DİNİ inanç gerekse ATATÜRKÇÜ düşünce bakımından kimseyi dış görünüşü yüzünden dışlamayalım. Olduğu kabul edip, birlikte çalışmayı denemeliyiz...

Bunu başarabilen STÖ’lere ne mutlu :)

Yorumlar

tüm yorumlar