Yurtdışından emeklilikte yenilik var

Yurtdışından emeklilikte yenilik var Ataşe Osmanbey Acar Avrupalı Türkleri uyardı Tevfik KARA/ESSEN(TR Haber) 3201 Sayılı Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendi...

Yurtdışından emeklilikte yenilik var

Yurtdışından emeklilikte yenilik var

Ataşe Osmanbey Acar Avrupalı Türkleri uyardı

Tevfik KARA/ESSEN(TR Haber)

3201 Sayılı Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi hakkında kanun`a göre borçlanılan süreler dikkate alınarak bağlanan aylıklara ilişkin emeklilik işlemleri başlıklı Sosyal Güvenlik Kurumunca 06.11.2018 tarihinde yayınlanarak yürülüğe giren bu yeni Genelge, yurtdışında geçen sürelerini borçlanarak emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için bazı yenilikler getirdi.

Essen Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Osmanbey Şahin yapılan bu yeni değişikliği şöyle anlattı: „genelge tarihi olan 06.11.2018’den sonra borçlanma başvurusu yapan veya emekli aylığı bağlanma talebinde bulunan ev kadınlarının aylık bağlanma işlemleri yeniden değerlendirilmekte, bu Genelge’den önce Almanya’da sigorta başlangıcından önceki ev kadını olarak geçen süreler doğrudan borçlandırılırken, bu 06.11.2018 tarihli Genelge’den sonra yapılan başvurular sonucu hem emekli olunabilecek yaş haddinde hemde ödenecek prim gün sayılarında bir artış meydana gelmiştir. Bir çok vatandaşımızın, Genelge’nin uygulamada getirdiği farklılık sonucu emekli aylığı talebi sonucunda ya eksik gün borçlanıldığı ya da emeklilik yaşının henüz gelmediği gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumumuzdan süpriz mektuplar almakta olduğu görülmüştür. Ancak, vatandaşlarımızca kendilerinin aleyhine geliştiğini belirttikleri bu şartlar, tamamen yeni Genelge’deki mevzuatın uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Konu ile hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kendi emeklilik şartlarının son durumunu tespit ettirmek isteyen vatandaşlarımız, herhangi bir randevu almadan doğrudan T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliğine başvurabilir.

Ayrıca, söz konusu bu yeni Genelge ile daha önce de uygulanmakta olan aylık bağlananlara ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ibraz edilmesi gereken 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi artık her altı ayda bir düzenli olarak gönderilmesi gerekmekte olup, aylık bağlandıktan sonra yurtdışında yeniden çalışmaya, serbest meslek yapmaya veya ikamete dayalı bir sosyal yardım almaya başlamaları halinde aylıklarını kestirmeleri gerekmektedir Aksi halde daha sıkı kontrol edilip, belge sunulması talep edilerek teyit edilen aylık almaya aykırı durumlar sonucu aylıklar kesilmekte ve vatandaşlarımız yersiz olarak aldıkları aylıkları yasal faizleri ile birlikte SGK’ya geri ödemek durumunda kalmaktadırlar. Bu açıdan vatandaşlarımızın bu yoklamaya dikkat etmeleri ve mevzuata aykırı işlem yapmamaları tavsiye edilmektedir” dedi.

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar