CHP Gen. Bşk. Yrd. Orhan Sarıbal: “varlık içinde yokluk çekiyoruz”

Vicdanın olduğu yerde sağcılık, solculuk ve partizanlık olmaz   LÜDENSCHEİD(TR Haber) CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal  bir dizi ziyaretler ve toplantılar için Almanya’ya geldi.&nb...

CHP Gen. Bşk. Yrd. Orhan Sarıbal: “varlık içinde yokluk çekiyoruz”

Vicdanın olduğu yerde sağcılık, solculuk ve partizanlık olmaz

 

LÜDENSCHEİD(TR Haber) CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal  bir dizi ziyaretler ve toplantılar için Almanya’ya geldi. 

ÖNCE LÜDENSCHEİD

CHP NRW Eyalet Temsilciliğinin daveti üzerine Almanya’ya gelen Orhan Sarıbal NRW Eyaletinin beş ayrı şehirinde toplantılar düzenleyerek, Türkiye’deki  gündemle ilgili açıklamalar yaptı. Lüdenscheid’deki toplantının yanı sıra Köln, Bergisch-Gladbach, Düsseldorf ve Duisburg’ta da toplantılar yapılarak, CHP üyelerinin soruları cevaplandırıldı.

Lüdenscheid’deki toplantı CHP ile aynı çizgide olan SPD’nin lokalinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 50 kişilik topluluğun bulunduğu toplantıda Orhan Sarıbal ilginç açıklamalarda bulundu.

AVRUPALI TÜRKLER

 Milletvekili Sarıbal kendini tanıttıktan sonra Avrupalı Türkler’in dünden bugüne olan göç öyküsüne de değinerek: “Almanya’ya göç başlarken buralara gelen insanımız yoksul insanlardı. Yıllarca çalışıp, didindiniz ve hem bu ülkenin hem de Türkiye ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulundunuz. Sistemli bir ülkenin sistemi içinde yoğurulup bugünlere geldiniz.Aradan yarım asırdan fazla zaman geçti ve pırıl pırıl bir nesil yetiştiriyorsunuz” dedi.

 

ÇİFTÇİLİKTEN GELME MİLLETVEKİLİ
Ailece Bursa’da çiftçilikle uğraştıklarını ifade eden Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: “Büyük önderimiz M. Kemal Atatürk; ‘Köylü ve çiftçi milletin efendisidir’ demiştir ve bu gerçektir. Bu sözün gerçek olduğu tekrar tescillendi. Köyler sistematik olarak boşaltıldı ve şehirler betonlaştırılarak insanlar şehirlere dolduruldu. Haliyle tarım ve hayvancılık çöktü. Şimdi herşeyi dışarıdan alan bir ülke olduk.  Hükümet artık manavlık yapar hale geldi. Yani biz Türk halkı olarak; varlık için de yokluk çekiyoruz” dedi.

VİCDANIN OLDUĞU YERDE SAĞCILIK-SOLCULUK  OLMAZ

Özellikle de 1980 sonrasına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye 1980’deki askeri darbeden sonra çok büyük bir değişime uğradı. Elbette darbe ekonomik olarak ta geride kalmamıza neden oldu. Daha sonra Özal dönemiyle serbest piyasa ekonomisine geçildi. Serbest piyasa ekonomisi resmen sömürü düzenidir. Bizi üretmeden tüketen bir toplum haline getirdiler. Vicdanın olduğu yerde sağcılık, solculuk, cemaatçilik ve partizanlığın olmaması gerek.”

 

BETON TAŞ DEVRİNİ YAŞIYORUZ

Okuyan, araştıran, soran ve soruşturan  bir toplum olmamız gerektiğine işaret eden Sarıbal: “Şu anda şahsen kendim 40 öğrenciye burs veriyorum. Ancak yüzlerce talep var. Neden talep var? Çünkü hızla yoksullaşıyoruz da ondan.  İşte geldiğimiz nokta budur. Gençlerimizi mutlaka okutalım. Onları; araştıran,  soran, soruşturan ve sorgulayan  nesiller olarak yetiştirelim. Maalesef son 40 yıldan beri Türkiye’de bir sistem oturtulamadı. Sistemsizlik ve belirsizlik içinde çırpınıp duruyoruz. Türkiye hızla BETON TAŞ DEVRİ’ne doğru gidiyor” dedi.

BÖL, PARÇALA ve YÖNET

BOP projesine de değinen Orhan Sarıbal şöyle devam etti: “ Sayın Cumhurbaşkanı birkaç sene öncesine kadar BOP’un eşbaşkanı olduğunu övünerek söylüyordu. BOP’un ne amaçla kurulduğu sizlerce de malum. BOP demek Ilımlı İslam demektir. Bir ayağı da BÖL, PARÇALA ve YÖNET demektir. Aynen  doğrultuda uygulanmaya devam edilmektedir.”

BİAT KÜLTÜRÜ

Türk  halkının üreten toplum konumundan tüketen toplum konumuna getirildiğini ve hızla yoksullaştırıldığını ifade eden Orhan Sarıbal: “2010 referandumuyla birlikte Türkiye’nin kimyası ile oynandı. Yoksulluk arttıkça biat kültürü de artıyor. İşte Türkiye şu anda bu durumda” dedi.

KEMAL BEY DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun defalarca seçim kaybetmesine rağmen neden istifa etmediği sorusuna ise Orhan Sarıbal şöyle yanıt verdi: “Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla söylemiyorum ancak bana göre Kemal Kılıçdaroğlu;  bilgi, birikim sahibi,  donanımlı  ve başarılı bir liderdir. İnanın Türkiye’de  şu anda hem cumhuriyetin hem de demokrasinin teminatı Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Eğer o olmasaydı bazı şeyler AKP lehine daha çabuk gerçekleşirdi. Bunun  karşısındaki tek dirençte Kemal Kılıçdaroğlu’dur” dedi.

CHP ALEVİ  PARTİSİ MİDİR?

CHP NRW  Birliğinin davetiyle Almanya’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı  ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, NRW  Eyaletinin beş ayrı kentinde toplantı yaptı. Beş toplantının üçü Alevi derneklerinde gerçekleştirildi.

TÜRK HABER Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Tevfik Kara; “Neden CHP’nin toplantılarını tamamen bağımsız yerlerde yapmıyorsunuz? Alevi derneklerinde toplantı yaparak hem CHP’yi Alevi partisi gibi gösteriyorsunuz hem de bir dini inancı siyasete alet ediyorsunuz” diye  konuyu panel esnasında direkt Orhan Sarıbal’a sordu. Ancak  Orhan Sarıbal yerine soruya CHP NRW  Başkanı İbrahim Vural cevap verdi.

Vural  soruya: “Bu organizasyon planlanırken bize Alevi derneklerinden talep geldi. Bizde talep doğrultusunda beş toplantının üçünü Alevi derneklerinde yapıyoruz. Geçmişte toplantı için camilere de başvuru yaptık. Ancak her defasında reddedildik. CHP, Alevi partisi değildir. En az Aleviler kadar sunniler de bu partiye sahip çıkıyorlar” şeklinde cevap verdi.

 

 

 

 

 

 

  

Yorumlar

tüm yorumlar