Bizim Tulumba Oldu Touloumpakia

Yunanlılar BAKLAVA’dan sonra TULUMBA tatlısını da sahiplendiler   Tevfik KARA/ BOCHUM (TR Haber) KOMŞUMUZ Yunanistan hem kültür hem de mutfak mirasımıza sahip çıkarak sahipleniyor sonra da Avrupa’ya pazarlıyor. Hacivat-Karag&ou...

Bizim Tulumba Oldu Touloumpakia

Yunanlılar BAKLAVA’dan sonra TULUMBA tatlısını da sahiplendiler

 

Tevfik KARA/ BOCHUM (TR Haber)

KOMŞUMUZ Yunanistan hem kültür hem de mutfak mirasımıza sahip çıkarak sahipleniyor sonra da Avrupa’ya pazarlıyor. Hacivat-Karagöz orta oyunu, baklava, Türk kahvesi, Türk rakısı, Türk döneri, geleneksel Türk cacığı, dolma-sarma, Türk izci köpdeği Zağar derken şimdi de bizim Türk tulumba tatlısını “TOULOUMPAKİA” adı altında Almanya’nın en büyük gıda perakende market zinciri olan LİDL’in raflarına girecek  kadar pazarladılar .

Kültürümüzün ve mutfağımızın dünyaca ünlü ürünleri Yunanistan tarafından önce tek tek sahipleniliyor sonra da Yunan ürünleri olarak Avrupa’ya pazarlanıyor.

Selanik merkezli Toumpourleka isimli restaurant, bizim orijinal tulumba tatlısını “Touloumpakia” adı altında paketleyerek Avrupa pazarına sürdü. Tulumba yani touloumpakia şimdi Almanya’nın en büyük gıda perakende market zinciri olan Lidl’in raflarında satıcı bekliyor. 400 gramlık paket 2.99 Euro ve Nisan ayının 17’sine kadar yenilebilir şekilde müşteri bekliyor.

Orijinal Yunan ürünü diye lanse edilen bizim tulumbayı raflarda gören Türkler: “Türk  mutfağının en seçme ürünlerini Yunanlılar sahiplenirken bizim Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilaveten anlı-şanlı işadamlarımız ve bu işten ekmek yiyen tatlıcılar neden bu tür hırsızlıklara göz yumuyorlar. Neden böyle ürünlerimizin patenti alınmaz? Ne kadar daha böyle hırsızlıklara göz yumacağız. Çakma bir isimle ürünlerimizi Yunan malı diye Alman marketlerinde görmek bizi hem şaşırtıyor hem de üzüyor” dediler.

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar