Avrupalı Türkler en az üç dil bilmeli

Türkçe, Avrupalı Türklerin olmazsa olmazıdır   Tevfik KARA /OELDE(TR Haber) Oelde ve Çevresi Türk Veliler Derneğinin organizesiyle Overberg İlkokulunda “Tarihin Işığında Türk Edebiyatı  ve Avrupa`da Türk&cc...

Avrupalı Türkler en az üç dil bilmeli

Türkçe, Avrupalı Türklerin olmazsa olmazıdır

 

Tevfik KARA /OELDE(TR Haber)

Oelde ve Çevresi Türk Veliler Derneğinin organizesiyle Overberg İlkokulunda “Tarihin Işığında Türk Edebiyatı  ve Avrupa`da Türkçenin Geleceği“  konulu bir eğitim semineri tertip edildi.

Seminer de yine konunun uzmanı olan eğitimcilerden Rahmi Koca, İsmail Hakkakul ve Şenol Yıldız Türkçe’nin Avrupa’daki Türkler için olmazsa olmazlarımızdan olduğu konusunda uzlaştılar.

Üç eğitimci: “Dünya da yaklaşık 220 milyon kişi Türkçe’yi anadili olarak konuşuyor. Yani dünya’da Türkçe ilk beşe giren bir lisan. Tarihini ise anlatmakla bitmez. İşte böylesine zengin ve yaygın bir dil olan Türkçe’mizin Avrupa’daki geleceği biraz sıkıntıklı. Bizler Avrupalı Türkler olarak kendi anadilimiz Türkçe’ye sahip çıkmalıyız. Zaten uzmanlara göre kendi anadilini öğrenip, konuşamayan kişi diğer dilleri de rahat konuşamaz. İşte buradan yola çıkarak diyoruz ki her Avrupalı Türk genci önce Türkçe olmak üzere en az üç dili rahatlıkla konuşup, yazabilmelidir” dediler.

Bölgedeki Türklerin yoğun ilgi gösterdiği proğramda eğitim gönüllüsü Cafer Toplu ise Çanakkale ve Yemen türküsünü seslendirdi.

Yorumlar

tüm yorumlar