Hedef 50 bin İMZA

NRW- YEREL SEÇİMLERE KATILMA GİRİŞİMİ YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG YAPACAK Bundan üç ay önce Ekim ayında çalışmalarına başlayan NRW-Yerel Seçimlere Katılma Girişimi’nin Dortmund’da, ELBİZ binasında yaptığı toplant...

Hedef 50 bin İMZA

NRW- YEREL SEÇİMLERE KATILMA GİRİŞİMİ YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG YAPACAK

Bundan üç ay önce Ekim ayında çalışmalarına başlayan NRW-Yerel Seçimlere Katılma Girişimi’nin Dortmund’da, ELBİZ binasında yaptığı toplantıda Düsseldorf Eyalet Meclisi’ni etkilemek için büyük bir yürüyüş ve miting yapma kararı aldı.

60 dernek ve federasyonu çatısı altında toplayan Girişim, 15 Şubat tarihine kadar 50 bin imza toplamayı hedefliyor.

ORTAK SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ARIYORUZ

Toplantıdan sonra biraçıklama yapan Girişim başkanı öğretmen-yazar Bahattin Gemici şu görüşlere yer verdi: 

   “Almanya’da yaşayan biz göçmenlerin sorunları günden güne artıyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim sorunları, işsizlik, artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, derneklerimize ve camilerimize yapılan saldırılar hepimizi üzüyor. Derneklerimiz ve federasyonlarımız bu sorunları çözmek için yıllardır mücadele ediyorlar; ancak herkes tek başına hareket ettiği için sesimiz cılız kalıyor. En azından belediyelerde seçme ve seçilme hakkına sahip olmadığımız için siyasi partiler bizi ciddiye almıyorlar; sorunlarımıza çözüm getirmiyorlar.

 

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI İSTİYORUZ

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin 15’inde yabancılar seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Bu ülkelerden gelen bir göçmen Almanya’da üç ay ikâmet ettikten sonra seçme ve seçilme hakkına sahip iken, 54 yıldır Almanya’da yaşayan ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunan biz Türklerin ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen diğer göçmenlerin bu haktan yoksun bırakılmaları büyük bir haksızlıktır. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde 700 bin, Almanya’da ise 4.5 milyon göçmenin seçimlerden dışlanması kabul edilemez.

BİZ BU ÜLKENİN BİR PARÇASIYIZ

Nereden gelirlerse gelsinler, burada yaşayan tüm göçmenlere, “Siz eşit haklara sahip yurttaşlarsınız. Siz bu ülkenin bir parçasısınız, yöneticileri seçmek sizin de hakkınızdır” denmelidir. Bütün siyasi partilerin dile getirdiği uyum-integration aynı zamanda politik yaşama katılmakla mümkündür.

Biz, kökeni ne olursa olsun F. Almanya’da yasal olarak 5 yıl yaşayan her göçmenin öncelikle yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını istiyoruz.

 

PARTİLERLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nden 51 kent Belediye Meclisi, yabancıların yerel seçimlerde oy kullanmaları için karar almış; bunun üzerine SPD ve Yeşiller Partisi, NRW Eyalet Meclisi Anayasa Komisyonu’na bu yönde bir dilekçe vermiştir. Piraten Partisi de bunu destekliyor. NRW Eyalet Meclis’i önümüzdeki aylarda bu konuda bir karar alacaktır. Oylamadan olumlu sonuç çıkması için CDU, FDP partilerini ikna etmemiz gerekiyor. Girişim olarak Meclis’teki parti yetkilileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI ELDE EDERSEK:

•Siyasi partiler sorunlarımıza daha çok eğilecek, başta eğitim, konut, meslek eğitimi ve kültürel konular olmak üzere birçok alanda çözüm üreteceklerdir.

•Toplum içinde eşit haklara sahip yurttaşlar olarak saygınlığımız artacak, barış içinde birarada yaşama ortamı yaratılacak ve yabancı düşmanlığının önüne set çekilecektir.

•Göçmenler bulundukları kenti daha çok benimseyecek; her alanda sorumluluk duyacak ve siyasi  yaşama etkin olarak katılacaklardır.

50 BİN İMZA, YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG.

Sesimizi duyurmak için aralıksız çalışıyoruz. Girişim olarak Bildiri ve afiş yayımladık, imza kampanyası başlattık. 15 Şubat 2016 tarihine kadar 50 bin imza toplamayı hedefliyoruz. 18 yaşından itibaren Türk-Alman herkes listelerimize imza atabilir. Topladığımız imzaları Düsseldorf’da bir yürüyüş ve miting düzenleyerek Meclis Başkanına vermek istiyoruz. Ancak bu şekilde Meclis kararını etkileyebiliriz. NRW- Eyaletinde elde edeceğimiz bir başarı diğer bütün eyaletlere örnek olacaktır. Türk toplumu gücünü gösterecek, hakkını alacaktır. Haydi görev başına!...”

Yorumlar

tüm yorumlar