'Milletimizin tercihine saygı göstereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan "2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz" dedi. ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2 Kasım sabahı milletimizin terci...

'Milletimizin tercihine saygı göstereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan "2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz" dedi.

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonrada tabi ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz" dedi. 

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhuriyetin Kuruluşu’nun 92. Yıl Dönümü Resepsiyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Bayramını bir kez daha kutlayan, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere de şükranlarını sunan Erdoğan, dün ve bugün gerçekleştirilen kutlama programlarının muhteşem geçtiğini, yeniliklerin yapıldığını söyledi.

Atatürk Kültür Merkezindeki Cumhuriyet Bayramı törenlerinin sivilleşen bir görüntü çizdiğini anımsatan bir gazetecinin "Bununla vermek istediğiniz mesaj neydi?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "30 Ağustos, Silahlı Kuvvetlerimizin ağırlıklı olduğu bir bayram ama 29 Ekim gerek Meclisimizin gerekse halkımızın devletle buluştuğu... Dolayısıyla böyle bir yıl dönümünü istedik ki farklı bir atmosfer içinde kutlayalım ve bundan dolayı da Türk Silahlı Kuvvetleri olsun, bizim arkadaşlarımız da olsun güzel bir çalışma ortaya koydular. TRT aynı şekilde güzel bir katkıda bulundu böyle bir çalışmayı, eseri ortaya koyma fırsatını bulduk. Gelecek senelerde eksiklerimiz de daha da giderilmek suretiyle bunlar daha da zenginleştirilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1 Kasım'da seçime gireceğiz, 2 Kasım sabahı nasıl bir Türkiye'ye uyanacağız, sizin öngörünüz nedir?" sorusuna da şöyle yanıt verdi:

"2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonrada tabi ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz. Bu sıkıntıları yaşamadan bir gelecek inşa edelim diyoruz. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek bir vakti yok, bu kayba tahammülümüz yok. Onun için pazar günü adeta ülkemiz için gerçekten 2023 süreci bir kırılmadır ve bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır."

Erdoğan, 15-16 Kasım tarihlerinde G20 Zirvesinin Antalya'da gerçekleştirileceğini anımsatarak, Zirve'nin Türkiye için hayati önemi olduğunu vurguladı. Zirve'de uygulama, yatırımlar ve kapsayıcılık alanlarında çok ciddi mesajlar verileceğini ve uluslararası terörün masaya yatırılacağı, iklimle ilgili çalışmalar yapılacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan çıkan netice inanıyorum ki o Zirve'ye de çok daha farklı bir şekilde etki edecektir" dedi. 

1 Kasım seçimlerinin ardından sandıktan çıkan neticeye ilişkin olarak "şu anda şudur, buna göre hareket edilmesi gerekir" gibi bir ifade kullanmasının Cumhurbaşkanı olarak kendisine yakışmayacağını vurgulayan Erdoğan, "Sandıktan çıkan neticeye hep beraber saygı duyacağız ama bir şey burada var, o da dünyada istikrar ve güvenin olduğu toplumlara baktığımızda, istikrar ve güvenin olduğu toplumlarda özellikle koalisyon yönetimleri değil, daha çok tek partili yönetimler, A partisi, B partisi fark etmez, bunu görüyoruz" diye konuştu.

Arjantin'de hükümet kurmada ciddi sıkıntılar yaşandığını, oradaki sıkıntının da koalisyon sorunu çözülemediği için yaşandığına işaret eden Erdoğan, Avrupa'da da koalisyon hükümetlerinin olduğu yerlerde de sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Erdoğan, "Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa, yapabilirse inanıyorum ki bu 12-13 yıl içerisinde yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar" ifadesini kullandı. Bir gazetecinin "koalisyon çıkarsa kırılır mısınız, çok mu üzülürsünüz, küser misiniz" sorusu üzerine de Erdoğan, "Hayır. Siyasette kırgınlık, küskünlük böyle bir şey olmaz. Sandık bizim için saygı duyulması gereken en önemli mercidir, Cumhuriyetin zaten en önemli zemini orasıdır, Cumhuriyeti sandığın üzerine inşa ettik, demokrasi hakeza öyle, buradan taviz vermek mümkün değil" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "G20 Zirvesi'nde devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarınız olacak, bu zamana kadar geçen surede Suriye konusunda ne gibi gelişmelerin olabileceğini tahmin ediyorsunuz" sorusuna, "Suriye ile ilgili olarak bu akşam Viyana'da bir dörtlü zirve var, o dörtlü zirvenin arkasında bir çoklu zirve olacak, ona da 13 ülke katılacak. Bu dörtlü zirvede ABD, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye olarak bir çalışma yapılacak. Bu dışişleri bakanları zirvesidir, bu zirvenin neticesi de bizim için önem arz ediyor" yanıtını verdi. 

Bir gazetecinin, kanaat önderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde farklı bir havanın oluşup oluşmadığına dair düşüncelerini sorması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kanaat önderlerinin bütün düşüncelerini bize ifadelerinin hepsini kaydettik. Şimdi onlardan da birçok şey bekliyoruz, temenni ederim ki bu düşüncelerini onlarda bölgelerinde işlerler, bölgelerinde onun çalışmasını yaparlar. Çünkü her şeyi devletten beklemek yanlış olur, buralarda kanaat önderlerimizin de bir şeyler yapması, bir şeyler ortaya koyması gerekiyor, bunu bende kendilerine ifade ettim. Burada güçlerimizi birleştirebilirsek çok daha hayırlı neticeler alacağımıza inanıyorum. Olumlu bir yaklaşım içinde ayrıldık. Bir gurubuyla teke tek görüşmelerimiz oldu, gece geç saatlere kadar. Ondan sonra grup halinde yaptığımız görüşmeler oldu, sağlıklı bir adım oldu. Bu bir ilkti, bundan sonra bunu senede bir, iki kez yapmayı planladım."

"Seçim güvenliği alakalı vermek istediğiniz mesaj var mı" şeklideki soruya, Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Seçim güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığımız, hükümetimiz her türlü tedbiri aldı. Burada tabii birinci derecede valilerimizin üzerinde çok büyük yük var. Valilerimizi çekinmeden kararlı şekilde tüm ilçelerle birlikte kaymakamlarıyla, emniyet güçleriyle, güvenlik güçleriyle her türlü tedbiri uygulamaya koyması gerekir. Burada yeri geldiği zaman, silahlı kuvvetlerimizi kullanma imkanı var, jandarma zaten her an emirlerinde, polis zaten öyle. Burada bütün bu enstrümanlar kullanıldığı zaman inanıyorum ki daha önceki seçimlere göre çok daha sağlıklı bir çalışma olacaktır, oy kullanma olacaktır."

Başka bir gazetecinin, "paralel yapı ile terör örgütü PYD’nin ortak hareket ettiğine yönelik haberler yapıldığını" belirterek, bunun doğru olup olmadığına yönelik soru sorması üzerine, Erdoğan, "Buna benzer istihbari bilgiler bize de geliyor ama nihai neticesinde ne derece sağlıklı o henüz bize ulaşmış değil" dedi.

"Seçim güvenliğinden bahsediliyor ama AK Parti’nin Nusaybin SKM Başkanını ensesinden vurdular. Önlemler alınacak dediniz ama yeterli olacak mı” şeklindeki soruyu, Erdoğan, şunları söyledi:

"Siz önlemi ne kadar alırsanız alın maalesef tabi bu önlemin ulaşamadığı erişemediği yerler de olabiliyor. Onun için ben tabi o kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum ama bu olay bir şeyi gösteriyor, şu anda ülkemizde hala yani biz sırtımızı herhangi bir terör örgütüne şuraya buraya dayamadık diyenlerin hala seçim arifesinde nasıl bir yerlere sırtını dayayarak, bir korku vermenin gayreti içerisinde oldukları işte burada böylece görmüş olduk."

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesine ilişkin soru üzerine de Erdoğan, “Bunu daha önce açıkladık. Bu konudan rahatsız olduğumuzu söyledik. Bu konuda da Sayın Putin ile görüşmelerimiz oldu. Ama şimdi bu akşam Dışişleri Bakanları Viyana’da bir araya geldiler. Toplantılar orada devam ediyor. Hem dar kapsamlı Amerika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye görüşmeleri var. Bunun dışında bir de 13 ülkenin katılacağı geniş kapsamlı bir toplantı yapılacak" diye konuştu. 

Erdoğan, bir gazetecinin, "Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra Avrupa’nın Suriyeli sığınmacılar konusunda istenilen noktaya gelip gelmediğini” sorması üzerine, “Daha henüz bize somut bir netice gelmiş değil" dedi.

Türkiye’nin, terör örgütü PYD ile ilgili yaptığı uyarıların ardından ABD’nin tutumunda bir değişiklik olup olmadığını sorması üzerine de şöyle konuştu:

"Şu anda onlarda soru işaretleri belirmeye başladı. Ama ben dün akşam bir televizyon programında söyledim, yani bu konuda ben PYD’yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. PYD bir terör örgütüdür ve YPG’yi de onlar, ‘bizim askeri kanadımız’ diyorlar. Hiç alakası yok. Tam aksine o da yine PKK’nın oradaki bir yansımasıdır ve şu anda da özellikle bu Türkiye üzerinde kolektif bir terör eylemi zinciri var. Bunun içinde PKK vardır, DHKP-C’si vardır, DAEŞ’i vardır, PYD’si vardır ve bunun içinde yine YPG’si vardır. Dikkat edilirse bütün olaylar belgelerle ortada, kolektif yürütülmektedir. Bunu bir defa çok iyi tespit etmek, değerlendirmelerimizi buna göre yapmak gerekir diye düşünüyorum."

"ABD’de bir tavır değişikliği oldu mu” sorusuna da Erdoğan, "Kendilerinde şu anda bazı soru işaretleri var" yanıtını verdi.

Yorumlar

tüm yorumlar