Büyük GÜN İçin Geriye Sayım Başladı

YEREL SEÇİM HAKKI ÇALIŞMALARI EMİN ADIMLARLA SÜRDÜRÜLÜYOR Ahmet Birinci/Essen NRW Eyaletinde, yerel seçimlerde, seçme ve seçilme hakkı elde edebilmek için bir biraraya gelen Türk STK yöneti...

Büyük GÜN İçin Geriye Sayım Başladı

YEREL SEÇİM HAKKI ÇALIŞMALARI EMİN

ADIMLARLA SÜRDÜRÜLÜYOR

Ahmet Birinci/Essen

NRW Eyaletinde, yerel seçimlerde, seçme ve seçilme hakkı elde edebilmek için bir biraraya gelen Türk STK yöneticileri, çalışmaların planlanması ve devamlılığı için bir yürütme kurulu oluşturmuşlardı. Bu Kurul, Bahattin Gemici Başkanlığında, Dr. Aysun Aydemir, Şeref Çağlar ve arkadaşlarından oluşturulmuştu. NRW Eyalet ve Federal Milletvekilleri, Belediye Meclisi Üyeleri, STK yöneticileri ile görüşmeler yapılmış ve bu haklı dava anlatılarak destek istenmişi. Yapılan durum değerlendirmesiyle çalışmaların halkımıza duyurulması ve 2 Mart’ta yapılacak miting için katılımın artırılması  arayışlarını sürdüren Yürütme kurulu, Essen’de  Türk ve Alman basın kuruluşlarını, sabah kahvaltısında biraraya getirerek açıklamalarda bulundular.

Yürütme Kurulu Başkanı, öğretmen, şair ve yazar Bahattin Gemici şunları söyledi,  “Almanya’da 4,5 milyon göçmen yaşamaktadır. Bunun 700 bini NRW Eyaletindedir. Almanya’da birçok milletten insan yaşamaktadır. Herkesin birbirini kabul edeceği ortak bir kültürün oluşması gerekiyor. Alman Anayasasında, kimse ırk, renk, dili, dini ve görünüşü yüzünden ayrımcılığa tabii tutulamaz deniyor. Fakat göçmenlerin bir takım problemleri var onları beraber çözmemiz gerekiyor. Bu ülkede yaşayan insanlar, eşit ve barış içerisinde yaşamalıdır. Eyalet Uyum Dairesi’nin çok başarılı çalışmaları var, bunları takdirle izliyoruz. NRW-yerel seçmlere katılma girişimimize de destek vermektedirler. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz, bütün arkadaşlarımız, STK görevlileri, halkımızı sözlü ya da yazılı el ilanlarımızla bilgilendiriyorlar. Yerel seçim hakkını NRW’de yaşayan göçmenler elde etmelidir. Herkes anadilini de öğrenmelidir. Göçmenler, anadillerini ailede öğrenmeleri yeterli değildir. Mutlaka öğretmen nezaretinde kurallarına göre öğrenmelidir. Anadillerini doğru öğrenenler, diğer dilleri kolaylıkla öğrenebilmektedir. Anadilin yeterli öğrenilemeyişi aile içi iletişimde ve kendi kültürünü öğrenmekte sorunlar oluşturacağını” söyledi. Dr.Aysun Aydemir’de Almanya’da farklı görüşteki derneklerle biraraya gelerek bu önemli hak arayışında ortak paydada birleşebildik diyerek, konuşmasına devam etti: “ Çatı kuruluşlarımıza bağlı derneklerimizle, halkımıza ulaşarak seçme ve seçilme talebimizle ilgili bilgilendirmelerimizi yaygınlaştırabildik. NRW Eyaletinin farklı şehirlerinde değişik aksiyonlar gerçekleştirdik.

Yazılı ve görsel basının desteğini alarak “Yerel Seçimlerde Seçme Ve Seçilme Hakkı”  talebimizi hep gündemde tuttuk. Aksiyonlarımız hafta arasına denk gelmesine rağmen, çalışan arkadaşlarımız işyerlerinden izin alarak eylemlerimize destek veriyorlar. NRW ve Federal Meclisde bulunan Milletvekillerimizden bize yardımcı olmak için teklifte bile bulunuyorlar. Yürütme Kurulumuz, birçok Milletvekiliyle görüşmelerde bulunarak haklı davamızı anlattık. Yakın aksiyonlarımızdan bir tanesi de, mesai saati başlangıcında NRW Meclisi önüne gelerek, vekillere birer gül ve seçim hakkı talebimizi içeren bildiriler vereceğiz. Eyalet Uyum Dairesi’de konuyla ilgili olarak bazı araştırmalarda ve çalışmalarda bulundu. Elde edilen bilgiler çalışmalarımıza önemli katkı sağladı. Seçme ve seçilme hakkı çalışmalarımızı, farklı partiler, belediyeler ve değerli Alman dostlarımız destek vermektedir”dedi. NRW Uyum Dairesi’nden Erkan Zorlu’da Aydemir ve Gemici söylenmesi gerekenleri söylediklerini vurgulayarak, bu haklı talebi baştan beri desteklediklerini belirterek, sözlerine devamla: “Seçme ve seçilme hakkı bir insanlık hakkıdır. Bir Alman vatandaşının yerine getirdiği bütün yükümlülükleri yerine getiriyoruz. Göçmenlerin entegre olması istenirken, göçmenlerin bu hakkınında göz ardı edilmemesi gerekir. Bazı işyerlerinde işçi temsilcileri seçilirken, göçmen işçilerde dahil olmak üzere bütün çalışanlara seçme ve seçilme hakkı verilmektedir.Yerel seçimlerde de bu hakkın verilmesi gerektiğne inandığını” belirtti. Yürütme Kurulu Üyeleri, altını çizerek belirttikleri önemli vurgu ise: 2 Mart Çarşamba günü  saat 16.oo’da Düsseldorf Eyalet Meclisi (Landtag) önünde büyük mitinge bütün halkımızı bekliyoruz dediler.  Konuşmacıların önemle üzerinde durdukları hususların bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Almanya’da yaşayan 4,5 milyon göçmen beraber yaşadıkları kentlerin, yönetilen mekanızmalarında görev alamıyorlar. Oysa alınan kararlar onları da ilgilendiriyor. Alman vatandaşlığına geçmeleri halinde Türkiye’de çok önemli sorunlarla karşılaşıyorlar.

Alman vatandaşlığına kabul edilme koşulları, birçok vatandaşımıza uygunluk taşımıyor. Kurdukları derneklerle kültürlerini korumuş olsalar da, Türk vatandaşlığında kalmak duygusu ağır basıyor. Göçmenlerin kendilerini daha rahat ve özgür hissedebilmeleri için politikanın da içerisinde yer alabilmelidirler. Almanya’da yasalara uygun olarak 5 yıl yaşamış olan göçmenlere, yerel seçme seçilme hakkı verilmelidir.

Yorumlar

tüm yorumlar