Ortak AKIL için buluştular

NRW DİTİB Merkezi’nde Buluştu DİTİB’de  "Ortak Akıl Buluşması" Toplantısı KÖLN (TR Haber) Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Kuzey Ren Vestfalya (NRW)‘da faaliyet gösteren Düsseldorf, Essen, Köln ve M&u...

Ortak AKIL için buluştular

NRW DİTİB Merkezi’nde Buluştu DİTİB’de  "Ortak Akıl Buluşması" Toplantısı

KÖLN (TR Haber) Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Kuzey Ren Vestfalya (NRW)‘da faaliyet gösteren Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster bölgelerinin Din Hizmetleri Ataşeleri, din görevlileri, eyalet birlikleri ve dernek yöneticileri 20-21 Şubat 2016 tarihlerinde Köln DİTİB Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Birliği, bütünlüğü, ortak anlayış ve duygu birliğini sağlamak, işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek, ortak akıl hareketini geliştirip hızlandırmak maksadıyla „Ortak Akıl Buluşması“ başlığı altında düzenlenen istişare toplantısı eyalet birlikleri, dernek yöneticileri ve din görevlilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açılışı yapılan istişare toplantısında gündemi beli olan konular üzerinde sunum yapıldı.

„Ortak Akıl Buluşması“ başlığı altında düzenlenen istişare toplantısının açılış konuşmasını DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu yaptı. Ankara’de hain terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlere rahmetle dileyerek konuşmasına başlayan Aşıkoğlu, “Dünyanın neresinde olursa olsun, terör saldırısını lanetliyoruz ve şiddetle kınıyoruz“ dedi.

Dini ve sosyal hizmetler bağlamında DİTİB’in dünü, bugünü ve geleceği konusunu işleyen Aşıkoğlu, „Ortak Akıl Buluşması“ istişare toplantısında DİTİB camiasının ve Müslüman kardeşlerimizin bir çok sorunlarının konuşulacağını ve müzakere edileceğini, ortak geleceğimiz ile ilgili görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Toplantılardaki asıl amacın birliği ve bütünlüğü pekiştirmek olduğunun altını çizen Aşıkoğlu, ortak akıl hareketini geliştirip hızlandırmak amacıyla bir araya gelindiğini belirtti. Aşıkoğlu konuşmasına şöyle devam etti: „2015 yılında „Geleceğe Giden Yol“ istişare toplanıtısında planlanan hizmetlerin bir kısmı gerçekleştirildi ve bir kısmının da alt yapısı oluşturuldu. Problemler günün şartlarına göre çeşitlilik kazanıyor. Problemlerimizin çok olması bizi asla yıldıramaz ve ümitsizliğe sevk edemez. İnşallah bu problemlerin üstesinden el ve gönül birliğiyle geleceğiz. Ortak akıl, ortak irade ile problemlerimizi çözmenin çabası içerisinde, hep birlikte daha iyiye, daha güzele ve daha doğruya ulaşmanın gayreti içerisinde olmalıyız. Din hizmetlerinden sosyal hizmetlere, aile ve gençlik hizmetlerine varıncaya kadar bir çok alanda daha çok çalışmak zorundayız. Yapacak çok işimiz var. Ama önemli olan bunun farkına varmak ve hedefler belirlemek, stratejiler oluşturmak ve bu doğrultuda bir bütünün ahenkli çalışanları olarak hep birlikte hareket etmektir.“

Gelişmeler doğrultusunda DİTİB Genel Merkezi’nde yeni birimlerin oluşturulduğunu söyleyen Aşıkoğlu, "Genel Merkez‘de var olan on ayrı birimimizde yapısal değişiklikler yaparak Stratejik Planlama Bürosu, Eyalet Birlikleri ve Eyalet Bölge Birlikleri Koordinasyon Bürosu, Din Hizmetleri ve İrşad Bürosu, Cami Rehberliği Bürosu, İslam Din Eğitimi Koordinasyon Bürosu, (Kompetenzzentrum), Eğitim Programları Geliştirme Bürosu ilave ederek hizmet ağımızı genişlettik“ dedi.

Aşıkoğlu konuşmasında ayrıca sığınmacılarla ilgili DİTİB’in duruşu, eyaletlerdeki çalışmalar, dini cemaat olarak tanınma, ilahiyat bölümleri ile ilişkiler, öğrenci evleri, tüzük çalışmaları ve Köln DİTİB Merkez Camii ile ilgili konular üzerinde durdu.

İstişare toplantısında; DİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Abdullah Gümüşsoy "Değişen dünyada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetleri ve hedefleri", başlıklı sunumuyla; Diyanet İşleri Başkanlığımızca gerçekleştirilen uluslararası toplantılar ve sempozyumlar, Avrasya İslam Şurası toplantıları, Afrika Dini Liderler Zirvesi toplantıları, Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı, yurtdışında inşaatı tamamlanan ve devam eden camiler hakkında bilgi verdi. DİTİB Genel  Sekreteri Dr. Bekir Alboğa, "Alman kamuoyunda ayrımcılık ve radikalizm: aktüel gelişmeler ve tartışmalar", DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Suat Okuyan ve Genel Muhasibi Ramazan Ilıkkkan "DİTİB’in sürdürdüğü dini ve sosyal hizmet örnekleri" NRW DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Ersin Özcan, "Eyalet Birliği çalışmaları", Köln Emniyet Müdürlüğü Başkomiseri Emine Tayfur "Almanya’da radikalleşen Müslüman gençlerin profilleri ve radikalleşmenin sonuçları", DİTİB–ZSU Başkanı Ali Özdemir "ZSU, D&B TRADE GmbH ve sigorta hizmetlerinin tanıtılması" konularında katılımcılarla bilgilerini paylaştılar.

İki gün süren toplantılar soruların cevaplandırılması ve yapılan değerlendirmelerle sona erdi. Toplantıda ayrıca Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster bölgeleri dernek yöneticilerine ve din görevlilerine Merkez Camii Kompleksi gezdirilerek, bilgi verildi.

 

Yorumlar

tüm yorumlar