Küçükler TÜRKÇE ve ALMANCA için yarıştılar

İKİ DİLDE OKUMA YARIŞMASI Ahmet Birinci/Gelsenkirchen Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği tarafından organize edilen, Türkçe-Almanca okuma yarışması, Wissenschaftspark Gelsenkirchen´de gerçekleştirildi. Yarışa, on farklı okuld...

Küçükler TÜRKÇE ve ALMANCA için yarıştılar

İKİ DİLDE OKUMA YARIŞMASI

Ahmet Birinci/Gelsenkirchen

Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği tarafından organize edilen, Türkçe-Almanca okuma yarışması, Wissenschaftspark Gelsenkirchen´de gerçekleştirildi. Yarışa, on farklı okuldan ilkokul 4.sınıf öğrencileri katıldı. Dereceye giren öğrenciler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açıklanacak. Okuma parçası, Türkçe ve Almanca olarak, Gülsüm Cengiz’in kaleminden çıkan  “İki Küçük Kurbağa” hikayesiydi.

Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Gülay Ezer Candeniz, “etkinliğimizin amacı çocuklarımıza okumayı sevdirmek ve teşvik etmek olduğunu belirtti. Bütün dilbilimciler ve eğitimcilerin söylediği gibi anadilini öğretmen rehberliğinde öğrenen öğrenciler diğer dilleri daha kolay öğrenmektedir.

Anadilimizi çocuklarımıza öğretmekle, kültürümüzü ancak gelecek nesillere taşınabileceğini” vurguladı Gülay öğretmen. Destek veren velilere, öğretmen arkadaşlarına, seçici kurula, Münster Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Necmettin Güler’e ve çok sevdiği öğrencilerine teşekkür etti. Eğitim Ataşesi Necmettin Güler’de güzel Türkçemizin yaşatılmasının önemine vurgu yaparak, öğrencilere, öğretmenlere ve destekledikleri için velilere gayretlerinden dolayı teşekkür etti ve öğrencilere hediyeler dağıttı.

Öğrencilerin, iki dilde okumalarını değerlendiren seçici kurulda; Perzat Akçay, Oya Erken Biesler ve Feride Cicibaş öğretmenler bulunmaktaydı. Yarışmaya katılan öğrenciler: Turmschule’den Sudenaz Yıldırm, Josef-Ring-Schule’den Melike Özdemir,  Grundschule am Schloss Horst’dan Ali Gezer, Gutenbergschule’den Sümeyra Heleteli, Schule an der Erzbahn’dan Havin Bülbül, Schalker Regenbogenschule’den Hamza Tokman, Grundschule an der Erdbrüggenstraße’den Beyza Nurdoğan, Grundschule an der Albert-Schweitzer-Straße’den İrem Gökpınar, Grundschule Hohenfriedberger Straße’den Hayrunnisa Rümeysa Ançaza, Friedrich-Grillo-Schule’den Arda Gedikli katıldı. İki dilde okuyan öğrencilerimizi yetiştiren çok değerli öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunarız.

 

Yorumlar

tüm yorumlar