Mültecilere İNSANCA muamele

Mülteci Babalarla Düsseldorf’ta kültürlerarası Etkinlik: Mültecilerle Iftar Akşamı   DÜSSELDORF(TR Haber) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinde, kültürlerarası baba eğitimi çalışmaları projesi kapsamında...

Mültecilere İNSANCA muamele

Mülteci Babalarla Düsseldorf’ta kültürlerarası Etkinlik:

Mültecilerle Iftar Akşamı

 

DÜSSELDORF(TR Haber) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinde, kültürlerarası baba eğitimi çalışmaları projesi kapsamında 22 Haziran 2016 tarihinde „KRV Göçmen Kökenli Babalar Çalışma Grubu“ üyesi Ataman Yıldırm koordinatörlüğünde, AWO-Düsseldof`ta mültecilerle beraber bir iftar yemeği düzenlendi.

Yaklaşık 60 göçmenin beraber hazırladığı yemeklerle iftar akşamı düzenlenen etkinlik, Almanların katılımıyla gerçekleşti. Etkinliği başta KRV Uyum Bakanlığı Müsteşarı Daire Başkanı Sonja Medina, Yeşiller Eyalet Milletvekili Ali Baş ve T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Tülin Ince olmak üzere,  AWO-Düsseldof yetkilileri ve Düsseldorf belediyesinden temsilciler, katılımlarıyla desteklediler. Ailelerini, çocuklarını ülkelerinde ya da Türkiye’de bırakmak zorunda kalan erkek mültecilerin beraber hazırladıkları yöresel yemeklerin ikram edildiği iftar akşamında mülteciler: Almanca dil kursları dışında Almanlarla pek karşılaşamadıklarını ve bu tür etkinlerde Almanlarla biraraya gelerek, Alman toplumunu yakından tanımalarına ve daha iyi uyum sağlayabilmelerine destek verildiğini dile getirdiler.

 

Etkinliği düzenleyen Ataman Yıldırım, „medyada mülteciler ve özellikle erkek mülteciler hakkında daha çok olumsuz haberlerle karşılaşıyoruz, olumlu haberler maalesef pek verilmiyor. Birlikte yemek yapma gibi buna benzer etkinliklerle, mültecilerin sosyal yönleri daha çok teşvik edilerek, toplumsal etkinlik ve birliktelik ruhunun gelişmesine katkıda bulunuyoruz“ dedi.  

 

„KRV Göçmen Kökenli Babalar Çalışma Grubu“  projesi, KRV Çalışma, Uyum ve Sosyal Işler Bakanlığı himayesinde 2008 yılından bu yana „Kültürlerarası Baba Eğitimi Çalışmaları Için Uzman Çalışma Komitesi“ adı altında biraraya geliyorlar. Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı bu komitenin koordinasyonluğunu 2014 yılından bu yana sürdürüyor.

Yorumlar

tüm yorumlar