İÇİMİZDEKİ SESSİZLİK

  Vücudumuzu geliştirmek için ne yaparız spor aktiviteleri, peki zihnimizi geliştirmek için ne yaparız işte onun yolu da okumaktan geçiyor. Yazın deniz kenarında yürüyüş yaparken bakın öyle etrafını boş boş seyred...

 

Vücudumuzu geliştirmek için ne yaparız spor aktiviteleri, peki zihnimizi geliştirmek için ne yaparız işte onun yolu da okumaktan geçiyor.

Yazın deniz kenarında yürüyüş yaparken bakın öyle etrafını boş boş seyreden, ya da elinde bir kitap tutup ta okumayan gördünüz mü bilin ki o bizim insanımızdır. Deniz kenarı kitap okumak için en güzel mekandır. Neden mi?  Temiz hava ve kitap, hem bedensel hem de zihinsel egzersiz…

Okuyun ve okumaktan korkmayın. Kaldırın kafalarınızı cep telefonundan ya da tabletlerden, özellikle gençler sevdiğiniz ilgi duyduğunuz kitapları okuyun.

Şahsım adına iyi okuyucu olduğumu düşünüyorum.

Stresten uzak kalmanın en güzel yolu olarak düşündüğüm okumak, bazen düşündüren, bazen hayal kurduran bazen de gerçekleri tokat gibi yüzüne vuran kitap iyi bir arkadaş.

İşte bunun için kitap fuarlarının destekçisi olmuşumdur. Genelde bir kitap okunduğu zaman insanın aklına bir sürü soru gelir. Bunu yazarla konuşmak istersiniz. Yazarın duygularını düşünürsünüz. İşte fuarlar bu fırsatı size verir. Bu sene gittiğim fuarda pek çok yazarla konuştum. Neden bu kitabı yazdınız. Hayatınızın hangi döneminde bunu yaşadınız. Dinlediğim yazarlar beni hüzünlendirdi yaşanmışlıklarını dinleyince kitabı daha bir okuma sevdası sardı ruhumu. Ancak bir yazar vardı ki onu kaçırdım çok da üzüldüm. Bir başka fuarda konuşma umudu sardı içimi.

Yıl içinde çoğu insan korsan kitaplara ilgi gösteriyor korsan kitap alanlara da hep bir tepki olur. Ben tepki göstermiyorum. Alamıyor, ama okumak istiyor.  Hoş şimdi ikinci el satan yerler çoğaldı, o zaman indirimli kitap satışları olan fuarlar daha da çoğalacak ve her kes kitap almanın zevkini yaşayacak. Hani içimizde gezinen bir sessizlik vardır kimseyle paylaşamadığımız işte o sessizliğin arkadaşı kitaptır.  İletişimin sağlıklı olması, öfkenin azalmasının yolu kitap okumaktan geçmez mi?

Jean Jacques Rousseau ‘ nün dediği gibi, “Kitapların kötüye kullanımı, bilimi öldürür. Okuduğumuz şeyi bildiğimize inanınca, aynı zamanda onu öğrenerek uygulayacağımıza da inanırız “

O zaman okumak için önce iyi seçim gerekiyor, sonra da her okunan kitaptan da biraz ders alarak yolumuzu aydınlatmamız gerektiğine inanıyorum.

Bol kitaplı günler…

Sevgiyle kalın.

Belma Demir Akdağ, 4.7.2016

Yorumlar

tüm yorumlar