Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinin çözümü

Sığınmacı krizine çözüm arayan Almanya, bu konuda Türkiye ile sıkı ortaklığa ihtiyaçları olduğunu açıkladı. Başbakan Merkel, “Türkiye’nin yükünü dağıtmalıyız” dedi ALMANYA Başbakanı Angela Merkel...

Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinin çözümü

Sığınmacı krizine çözüm arayan Almanya, bu konuda Türkiye ile sıkı ortaklığa ihtiyaçları olduğunu açıkladı. Başbakan Merkel, “Türkiye’nin yükünü dağıtmalıyız” dedi ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinin çözümü için Türkiye ile sıkı bir ortaklık kurmaya ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ile parlamento grup toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Yasa dışı sığınmacı olmayı engellemek ve sığınmacı olmayı yasallaştırmak için özellikle Türkiye ile sıkı bir ortaklığa ihtiyacımız var. Türkiye’nin 2 milyondan fazla sığınmacıyı barındırmaktan kaynaklanan yükünü Avrupa ve Türkiye arasında dağıtmalıyız” diye konuştu.

ÖN ELEMEDEN GEÇECEKLER SIĞINMACI krizine ilişkin ulusal bazda yasal düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Merkel, bu konudaki yol haritalarının sığınmacıların ön elemeden geçirileceği ‘transit bölgelerin’ belirlenmesi, başvuruları reddedilen sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi ve sığınmacıların ailelerinin de Almanya’ya getirilmesinden oluştuğunu belirtti. Merkel, sığınmacı krizinin çözümü ve sığınmacıların dağıtılması için Avrupa genelinde bir dayanışmaya ihtiyaçları olduğunu da dile getirdi ve “Avrupa genelinde sınırlarımızı çok daha iyi korumaya ihtiyacımız var” dedi.

KAYIT MERKEZİ YIL SONUNA HAZIR MERKEL, sığınmacılar için Yunanistan’da oluşturulması gereken “kayıt merkezlerinin” yıl sonuna kadar hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sığınmacılar bu merkezlerde Avrupa’daki ölçülere göre kayıt edilecek, dağıtılacak veya geri gönderilecek” diye konuştu. Merkel, ayrıca önümüzdeki günlerde koalisyonun diğer ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD).

Sabah

Yorumlar

tüm yorumlar