AYDINLIĞIN MEŞALELERİ

Gerçekten öğretmenlik mesleğinin kutsallığını hazmetmiş, eğitim ve öğretim ruhuyla öğrencisini yetiştiren öğretmenlerimizden özür dileyerek yazmak istedim. Günümüzde ortalıkta gezen öğretmen adı altında öğren...

Gerçekten öğretmenlik mesleğinin kutsallığını hazmetmiş, eğitim ve öğretim ruhuyla öğrencisini yetiştiren öğretmenlerimizden özür dileyerek yazmak istedim. Günümüzde ortalıkta gezen öğretmen adı altında öğrencisine olmadık işi yapanlar var. Kimileri velilerin uyanık davranışları ile kimileri de çocukların annelerine şikâyetleri ile ortaya çıkıyor. Ben bunlara öğretmen de demek istemiyorum, has bel kader bu işi yapanlardan en çok birisi fazlası ile dikkatimi çekti. Kız çocuklarına ve hatta erkek çocuklarına tecavüz eden taciz eden porno seyrettiren öğretmen evet nihayet cezasını aldı hapse atıldı, çok şükür.

Ben de küçücük bir çocukken, Başımda kocaman kurdelem, sevgili öğretmenimle tanıştığım zaman, onun sıcacık ellerinden öperken, bakışlarının bir nebze bana doğru kayması,  ya da saçlarımı okşaması içimi ısıtırdı. O, en yakın olandı benim kalbime. Çünkü o kocamandı, çok yakışıklıydı çok sevgi doluydu ve çok bilgiliydi, hayrandım ona. Çocuk gözümde ulaşılmaz olarak gördüğüm bir o kadarda yanı başımda bulduğum sevgili öğretmenim, küçücük kalbine yüzlerce öğrencisinin sevgisini sığdırmış güzel ve aydınlık insan Şimdi düşünüyorum da ne kadar şanslı bir çocukmuşum.

Ben de bir öğretmen çocuğuyum. Yaşamlarında geçim derdi ile uğraşırken yüzlerce çocuğu hamur gibi yoğurup şekil vermek için nasıl uğraştıklarını biliyorum. Her öğrencinin sıkıntısı, onlarında sıkıntısı olur. Amaç sınıfındaki bütün çocuklara ayni eğitimi başarı ile verebilmektir.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında yürüyebilen öğretmenlere ne mutlu.

Çoğu insan öğretmenlik mesleğini basite alır, aslında öyle önemlidir ki, evinizde altı sene şekil verdiğiniz çocuğunuz eğitimi süresince öğretmenler tarafından şekillenir. Onun için önemlidir öğretmen. Oysa öğretmenlik en anlamlı ve en önemli meslektir.

Hele ilkokulda çocuğunuzun karşılaştığı öğretmen çocuğunuza insanı, doğayı hayvanı sevmeyi öğretir, iyiyi, kötüyü, dini, namusu, vatanı sevmeyi aklınıza gelebilecek her şeyi eğiterek öğretir. İlmik ilmik dokur adeta. Hep derler ya “okusun öğrenir işte” işin aslı öyle değildir.

Eğitim- öğretim diye geçer beraberdir bu iki kelime “ eğitim adam etmeyi, öğretim ise bilgi kazandırmayı amaçlayan süreçtir”. İşte bunun için önemlidir öğretmen. İnsan hayatı boyunca öğrenir. Ama eğitim küçük yaşta verilir bunun yolu da o basite aldığınız mesleğin sahibi öğretmenlerden geçer.

Bu anlattıklarım aslında öğretmenliğin bir damlası, bu kutsal mesleği yapan öğretmenlerimizin hayatı, yaşamın getirdiği sıkıntılarla çevrili. Öyle çok sıkıntı yaşamaktadırlar ki buna rağmen özveri ile” öğretmenlik mesleğini yapmak ve ellerinde aydınlığın meşalesini taşımak”…  Bana göre onlar eğitim ordusunun kahramanları.

Sevgiyle kalın…

Yorumlar

tüm yorumlar