İki USTA'nın KARATE Resitali

Sensei AHMET SÖNMEZ ve Sensei SADETTİN ÖZGENÇ’den HANNOVER’DE  UNUTULMAZ EĞİTİM SEMİNERİ   HANNOVER (TR Haber) Almanya JKA Federasyonu faaliyet proğramında yer alan karate-Do eğitim semineri Uluslararası hakem ve aynı zaman...

İki USTA'nın KARATE Resitali

Sensei AHMET SÖNMEZ ve Sensei SADETTİN ÖZGENÇ’den

HANNOVER’DE  UNUTULMAZ EĞİTİM SEMİNERİ

 

HANNOVER (TR Haber) Almanya JKA Federasyonu faaliyet proğramında yer alan karate-Do eğitim semineri Uluslararası hakem ve aynı zamanda Saarbrücken şehrinde kendi dojosunda da eğitim veren karate-Do sanatının tecrübeli ismi Sensei Ahmet Sönmez ve aynı zamanda yaşamını Almanya’da sürdüren Türkiye karate Federasyonu eski Almanya Temsilcisi, aynı zamanda uzakdoğu sporlarının usta kalemi,Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın’ın da hocalığını yapmış olan Sensei Sadettin Özgenç tarafından Hannover şehrinde faaliyet gösteren Kiko karate Dojo’sunun başkanı ve Antrenörü olan  Hakim Korbsi JKA eğitim seminerine ev sahipliği yaptı.

Saat 11:00 ‘da miniklerle başlayan eğitim semineri 4 bölüm halinde alt ve üst kuşaklılar çeşitli yaş gurubundan kursiyerler daha sonra DAN (Yüksek dereceli öğretmenler ) grubu ile yapılan Karate muhteşem semineri saat 17:00’ye kadar sürdü.

Minik karate gönüllülerine Sensei Sadettin Özgenç tarafından teorik ve temel teknik eğitim verilirken, kata,kihon,kumite ve  müsabaka kuralları hakkında, geleneksel karate’nin (JKA) engin bilgilere sahip yılların tecrübeli uzman antrenörü Sensei Ahmet Sönmez, karate do antrenmanları hakkında    teknik bilgilerini seminere katılan kursiyerle paylaşarak şöyle dedi;

‚‘‘ Dojo antrenmanıyla, seminer farklıdır.Dojo antrenmanı bir buçuk veya iki saat sürer, seminer ise akademik değer taşır, tüm alt,üst kuşaklılar gruplara bölünerek 5 saat gibi bir kalabalık kitle ile yapılmaktadır.Yani Dojo Antrenmanı ile seminer olayını kıstasa alamazsınız,ben ve Sadettin hocam bu spora ömrümüzü adadık, halen Bottrop’da yaşamını sürdüren hocamız JKA Almanya milli takımlar direktörü ve aynı zamanda Avrupa başantrenörü, dünya karatesini efsaneleşmiş ismi Shihan Hideo OCHİ (9.DAN)‘nin seminerlerini kaçırmıyoruz, çünkü seminerler çok farklıdır,ciddi ve disiplinli şekilde çalışmayı öğrenmek, ruh ve bedensel eğitimi birleştirerek güçlü ve canlı bir enerjiye sahip olmak,ayrıca önemli bir faktör de öncelikle saygı, ve nezaket olmazsa gerçek Karate-ka olamazsınız‘‘.

TEMEL TEKNİKLER, SAVUNMA VE MÜSABAKA TAKTİKLERİ !..

Sensei Sadettin Özgenç ise karate sporunun insanların vücut ve zihinsel yapılanmasının yanısıra bireysel güvenin sağlandığı yönünde bilgiler vererek şunları söyledi;

 ‚‘‘Özellikle Karate-do çalışmaları stres azaltıcı hareketlerle bedensel ve zihinsel rahatlama imkanı sağlar. Dayanıklılık, kas gücü ve bedensel kuvveti artırır. Karate teknikleri kişiye, vücudun tüm mekanızmalarının en etkili şekilde kullanarak kendisini savunma imkanı sağlar. Kişinin kendisine ve yaşıtlarına büyüklerine olan güveni ve saygısı ön plandadır.

Karate-Do sorumluluk duygusu gibi yeteneklerinin gelişmesini sağlar.

 Biz buradan, Ailelere sesleniyoruz, çocuklarınıza sahip çıkın ve onlarla ilğilenin, çocuğunuz ile ilğilenmezseniz kötü yolllara sapmalarına neden olursunuz,bunlardan uyuşturucu,kumar, vs. gibi kötü alışkanlıklara sahip olmasını istemiyorsanız; çocuklarınızı sevgi ve saygının harmanlandığı karate branşını tavsiye ediniz‘‘.

Seminerin finalinde kursiyerlerle Jitte, Kanku-dai kataları ile birlikte  bunkai çalışmaları yapıldı .

Seminer bitiminde ise KİKO Dojo’sunun sahibi ve antrenörü olan Tunus asıllı Hakim Korbsi memnuniyetini belirten bir teşekkür konuşması yaparak  her iki karate hocasına da birer plaket takdim etti.

Daha sonra Avrupa karate camiasının yakından tanıdığı Sensei Ahmet Sönmez  ile birlikte  Sensei Sadettin Özgenç seminer bitiminde kursiyerler,Aileleri  ve semineri ilğiyle izleyen seyirciler tarafından dakikalarca alkışlanarak uğurlandı.

Yorumlar

tüm yorumlar