TEM eski yerine taşınsın!

DORTMUND TÜRK EĞİTİM MERKEZİ’NDE KAHVALTILI TANITIM Ahmet Birinci/Dortmund TEM (Dortmund Türk Eğitim Merkezi) faaliyetlerini ve yeni yerini Dortmund halkına tanıtmak için DO/Eving’ de  bulunan merkezinde, sadece bayanlara olmak &u...

TEM eski yerine taşınsın!

DORTMUND TÜRK EĞİTİM MERKEZİ’NDE KAHVALTILI TANITIM

Ahmet Birinci/Dortmund

TEM (Dortmund Türk Eğitim Merkezi) faaliyetlerini ve yeni yerini Dortmund halkına tanıtmak için DO/Eving’ de  bulunan merkezinde, sadece bayanlara olmak üzere  bir sabah kahvaltısı düzenledi.

Dortmundlu hanımların hazırladığı, çok çeşitli ve  mükellef kahvaltıya ilgi hayli fazlaydı. TEM personelinden Kıymet Aktaş, misafirlerini selamladı ve TEM’ni kısaca tanıttı: “Sizleri bu kahvaltıda buluşturmaktaki amacımız, Dortmund Türk Eğitim Merkezi’ni tanıtmak ve faaliyetleri hakkında bilgi vermek içindir. Yeni yerimiz şimdilik burasıdır. Bizlere gelen telefonlardan anlamaktayız ki, TEM’nin işlevi hakkında, halkımızın  eksik bilgileri var. TEM’nin faaliyetleri dışındaki işler için  bizleri çoğu zaman arıyorlar. TEM, kuruluşundan buyana basında ve diğer iletişim araçlarıyla tanıtıldı ama zamanla bu tanıtımın yinelenmesine ihtiyaç duyuluyor.

TEM, 1992 yılında Nordmarkt’ta kurulmuş, TÜGEM e.V. ilk günden beri  gönüllü kişilerce yönetilmektedir. Türk Eğitim Merkezi’nin kuruluş amacı, Türkçe ve Türk Kültürü ile ilgili bilgileri, yaşatmak ve genç nesillere en iyi şekilde aktarmaktır. Ayrıca Almancaya hakim olmak, iş hayatına ve sosyal hayata entegre olabilmek son derece önemlidir. 2005 yılından bu yana Göçmenler Yasası, yeni göçmenlere entegrasyon kurslarına katılım olanağı sunmaktadır. Bu kursların amacı, sizlerin günlük hayatında resmi kurumlarda, iş ve özel hayatta yeterli Almancaya hakim olabilmeyi sağlamaktadır. TEM entegrasyon kurslarını tecrübeli öğretmenleri ile halkımızın hizmetine sunmaya devam etmektedir. Halkımızın talebi halinde ihtiyaç duyulan eğitici ve öğretici kurslar uzman eğitimcilerce hizmete açılıyor.

Dortmund Türk Eğitim Merkezi, Essen Başkonsolosluğu’nun himayelerinde olan bir dernektir. TEM’nde görev yapan branş öğretmenlerimiz Essen Başkonsolosluğu tarafından Türkiye’den getiriliyor. Öğretmenlerimizin görev süreleri beş yıldır. Süresi sona eren öğretmenlerimizin yerine yeni öğretmen atamaları yapılıyor. Başkonsolosluk, TEM’ne  maddi olarak başka bir yardımda bulunamıyor. TEM, ticari olarak hiçbir faaliyeti amaç edinmemiştir. Sadece kurslardan elde edilen gelirlerle personel giderlerini ve  faaliyetlerini karşılıyor. TEM, anavatanımızdan binlerce kilometre uzakta, anadilimizi, kültürümüzü bütün değerlerimizi çocuklarımıza eksiksiz aktarabilmek için var gücüyle çalışıyor. Bu sebeplerden dolayı Türk Eğitim Merkezi mutlaka tanıtılmalı ve yaşatılmalıdır. Tanıdıklarınıza, çevrenize TEM’nin faaliyetlerini duyurun, tavsiye ediniz ve broşürlerimizi dağıtınız. Bu önemli kurum Türkçemizin ve kültürümüzün can damarıdır.  Geleceğimiz için hep birlikte gayret etmeliyiz. Sizlerden istirhamımız, bu önemli eğitim yuvasına destek vermeniz olacaktır. TEM’nin faaliyetlerini kısaca bilgilerinize sunuyorum. Zaman ayırıp geldiğiniz için TEM adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Dortmund Türk Eğitim Merkezi’nin faaliyetleri: “ Entegrasyon Kursu, Ders Takviyeleri Türkçe-Almanca, Matematik-İngilizce Kursları, Okul Öncesi Çocuklar için, Dil Destekleme Kursu, Ev Ödevi Yardımı, Üniversite Öğrencileri İçin Almanca Hazırlık Kursu,  Folklor Kursları, Özel Dersler, Tiyatro Kursu, Ebru Kursu başlıca kurslarımızdır.

TÜGEM e.V. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suphi Solmaz’da misafirleri selamlama konuşması yaptı. Sonrasında sözlerini söyle sürdürdü: “ Dortmund Türk Eğitim Merkezi’nin bir benzeri Almanya’da bulunmamaktadır. Bu nedenle TEM toplumumuz için çok önemli bir kurumdur, hep beraber ona sahip çıkıp daha ileriye taşımalıyız. Bilindiği gibi TEM öğretmenleri Alman okullarında Türkçe derslerine giremiyorlar. Alman okullarının kendi Türkçe öğretmenleri var. Yalnız her Alman okulunda Türkçe öğretmeni bulunmamaktadır. İlkokullarda 15 Ortaokullarda 18 Türk öğrenci bulunması  ve veliler tarafından yazılı olarak Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni talep edilmesi halinde bu istek karşılanıyor. Okullarında Türkçe öğretmeni bulunmayan ya da bulunsa dahi çocuklarımız, Nollendorfplatz 2, 44339 Eving/Dortmund’da bulunan  merkezimize gelerek Türkçe ve diğer branş öğretmenlerimizden yararlanabilirler. Unutmayınız ki, bizler Türkiye Cumhuriyetinin öğretmenleriyiz, sizlere ve çocuklarımıza Türkçemizi ve kültürümüzü tanıtmak ve öğretmek için burada bulunmaktayız” dedi. Kahvaltıya katılanlar, kahvaltı süresince ve sonrasında yaptıkları sohbetlerde Eğitim Merkezi’nin nasıl tanıtılacağı hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Dortmund Türk Eğitim Merkezi, eski yerinde, Nordmarkt’ta iken, ulaşımı çok kolay, bazıları  yürüme mesafesinde, bazıları için ise tek vasıta ile gidilebiliyordu. Etkinlikler çok kalabalık ve öğrencilerde yeterince vardı. TEM’in Eving’deki şimdiki olduğu yer ise, yürüme mesafesinde olanların sayısı az, uzak olduğu için toplu ulaşım araçlarıyla çok zaman alıyor.   Umarız bu geçici bir durumdur, TEM yine eski yerine taşınır. 

  

Yorumlar

tüm yorumlar