KADER GAYRETE AŞIKTIR

Dışarıdan dönünce ışıkları açmadan tarçınlı bir çay yapıp, pencerenin önündeki masanın kenarına oturdum, sol taraftan sokak lambalarının yüzüme vurduğu loşlukla sessizliği dinledim.Karşıma yerleştirdiğim bir ayna beniml...

Dışarıdan dönünce ışıkları açmadan tarçınlı bir çay yapıp, pencerenin önündeki masanın kenarına oturdum, sol taraftan sokak lambalarının yüzüme vurduğu loşlukla sessizliği dinledim.Karşıma yerleştirdiğim bir ayna benimle beraber oturdu.Gülümsemeye çalıştım karanlık tarafıma doğru, boğazımdaki düğümün yaprakları benimle beraber döküldü.

Düşündükçe kendim oldum.Eskisi gibi üzülmüyorum kapılar ardında.Yollar bir başka şimdilerde.Yürüdüğüm, koştuğum, kaybolduğum her yer koskoca bir gün.Gözlerimi kapatmayı öğreniyorum daha çok.O kadar şaşırtıyor ki beni dünyanın çevremizdeki hareketi.Her adım vardığım noktayı değiştiriyor.Ve hatta bazen bir cümle, hayatımın tam orta yerine düşüyor.

 

'Kader gayrete aşıktır.

Dedim ki; Bu dünya zor bir handır..

Dedi ki; Sabret imtihandır...'

 

Çok şehir gezdim, çok insan tanıdım.

İnsan kötülük fanusunun içinde hapsolmuş bir organizma olsa bile, içindeki karanlıkla savaşmayı bilmek meziyet, anladım.

Bir dalım kırıldı diye bütün ağacıma savaş açmadım.

Bulutların dağılmasını, rüzgarın dinmesini çiçeklerimin açmasını bekledim.Dal kırılırdı, ben içinde kalırdım.Güneş açtım hayatıma.Hayat bütün ordularını salsa da üzerime, bir yol arkadaşım yok diye yenilgiyi kabullenemezdim.

 

Ben kendimin en büyük düşmanı ve ayağa kaldırıcısıyım.Ayağa kalktım, uzadım.Dallarım nice varlığın iklimlerinde kök saldı.Yaka silktirmediğim her adımımı kutladım.Bu yaşıma kadar insanın bir kaynak olduğunu anladım.İnsan bir kaynak ve o kaynağı nasıl kullanacağını öğrenmek, onun en büyük görevi.Aslında insan kendi kullanma kılavuzunu keşfetmeli.

 

Bu hayata niye geldiğini, ne iş yaptığını bilmeli.

Nereye yolculuk yaptığını, nereden geldiğini sormalı.Hazır cevaplarla yetinmemeli.Ezberinden gitmemeli, kendisine öğretilenlerden beslenmeyi reddedip, kendi cevaplarını bulmalı.

Çünkü bugüne kadar öğrendiklerimiz bizleri mutlu etmedi.Yetinmeyi öğrendik çünkü kadere boyun eğmeyi öğendik.Kadere, şansa inandık.Talih kuşu konmalıydı bizimde başımıza, bize de bir gün kader gülmeliydi.Ve nihayetinde hepimiz için paraydı mutluluk getiren.Paran varsa mutluydun.

 

Hayat sen para kazandıkça güzelleşse bile, para herkese gitmiyordu! Nereye, kime gidiyordu acaba? Çalmalı mıydık, çırpmalı mıydık, yapmacıklık yapıp bugün olduğu gibi herkese yalan mı söylemeliydik! Çok mu çalışmalıydık, büyük mü oynamalı, çok mu risk almalıydık! Mirastan pay mı almalı, babadan zengin mi olmalı, zengin bir koca mı bulmalıydık!

 

Neler için çabaladık, nelerin peşinden koştukta defalarca da olmadı? Mutluluğu nerelerde aradıkta bulamadık ya da bulduğumuzu zannettikte yanıldık?

 

Soralım.Ben her defasında kendime soruyorum çünkü, karşıma aldığım kendimim, yüzleştiğim kendim.Kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerektiğini ve etrafımdaki tüm çiçeklerin solabileceğini öğrendim.

 

Tırnaklarımı öyle bir geçirmişim ki “Düşmüyorum” diyorum her itildiğimde bir çukura.Her gün daha çok bir şeyleri severek, daha az vazgeçerek yaşıyorum.Şansa inanmıyorum, kaderimi kendim tayin ediyorum.Ne yaşadıysam benim yüzümden olmuş olsun.

 

Kendimle beraber atlatırım.Buna hazırlıklıyım. Bir güneşe bakar çünkü iyileşmem.

Bir çiçek açarım kırıldığım yerden, kırılan bin dalıma şükreder devam ederim.Huzur insanın kendisinden başlar, kendinizi sevmeyi ihmal etmeyin.

Çünkü bu hayat bizim.İyileşelim her an çünkü dümen bizim.Biz nereye gemi oraya.O zaman anlayalım gemi nasıl kullanılır, bugüne kadar hangi karalara neden çarptık bulalım.

Bulalım ki açık denize doğru kendimiz rüzgara bırakıp özgürce yol alalım.

Yorumlar (17)

Yorum yaz
 1. Öznur Çakın
  2016-10-24 17:32:41 Öznur Çakın

  Sen hep yaz ,sen hep orada ol kalem hiç düşmesin senin elinden.Toplumun hali korkuturken bizleri arada senin gibi naif insanları görüp nefeslenmek güzel.

 2. Mehtap Aydın
  2016-10-24 18:16:34 Mehtap Aydın

  Her yazında kendimden bir şeyler bulduğum güzel insan Rabbim her şeyi gönlünce versin inşallah....

 3. Gülay
  2016-10-24 19:08:12 Gülay

  Öylesine haklısınız ki, yaşadıklarım geçti gözümün önünden. Hayat çok çok acımasız, 14 yaşımdan beri çalışan bir anne olarak hayat beni çok yordu kendim için olmasa bile evlatlarım için hep gayret ettim, çabaladım ve şimdi kendi dükkanım var.Yüreğinize sağlık olsun, uzun bir aradan sonra ''hoşgeldiniz''....

 4. Gülpınar Hatipoğlu
  2016-10-24 23:17:30 Gülpınar Hatipoğlu

  Güçlü ama bir o kadar da kırılgan, naif ve nazik.Ama her şeye rağmen GÜÇLÜ.Yüreğinin tüm güzelliği yüzüne ve dizelerine yansıyor, daha çoook uzun yıllar bizimle ol, yazılarını daha aktif olarak görmeyi çok istiyorum, senin dinginliğin, hassas yüreğin bize de geçiyor..İyilikler diliyorum sana her daim, sevgilerimle..

 5. Serpil Uğur
  2016-10-25 18:55:30 Serpil Uğur

  Bir insanın güzelliği bu kadar yüreğine kalbine yüzüne hatta yazılarına yansır, sizi okurken dinlerken tekrar ayağa kalkıyorum silkeleniyorum bana güç veriyorsunuz sevgiler Alev Hanım...

 6. Arzu Saygı
  2016-10-26 10:56:58 Arzu Saygı

  Tek dileğim sizin gibi başarılı bayanlar arasında yer alabilmek...Mücadele etmekten yorulsam da pes etmeyip yola devam etmek zorundayım.Yüreğinizin susmaması dileğiyle.

 7. Ebru Temiz
  2016-10-26 11:02:08 Ebru Temiz

  Yolunuz açık olsun.Yürekten destekliyorum yazdıklarınızı ve eklemek istiyorum bu ülkenin kaderi de kadınların birlik ve gücünde daha iyi ve güzel yarınlara.

 8. Meral Gedik
  2016-10-26 11:39:35 Meral Gedik

  Kesinlikle katılıyorum.Gayretli olup işini en iyi şekilde yaptıktan sonra geriye çekilip izlemek lazım.Çünkü o zaman ilahi güç devreye girer ve harikalar yaratır.

 9. İclal Arıcan
  2016-10-27 19:52:32 İclal Arıcan

  Duygu aktarımı bazen tekniğin önüne geçer; şekildeki gibi...

 10. Havva Kavak
  2016-10-27 19:56:36 Havva Kavak

  Ne diyebilirim ki;böyle bir insanı değerlendirebilecek yeterlilikte görmüyorum kendimi.Sadece saygımı ifade edebilirim.Yüreğinize sağlık.

 11. İbrahim MUTLU
  2016-10-27 20:04:38 İbrahim MUTLU

  Evet... Bir insanın kendi kendisine yetmesi, mücadelesi ve dimdik ayakta durması. Her zaman derim ki, "kişiler daime en büyük iyiliği de kötülüğü de en çok kendisine yapar." Hayat savaşım isteyen bir mücadeledir. Pes eden kaybeder, direnç gösteren kazanır. Hayat acımasız değil, hayat soluk alınıp verilen ve o soluğun içinde yaşanan duygulardır ve insan her zaman yaşamı çıkarı uğruna acımasız hale getirir. Yeter ki imkanlar ölçüsünde sunulanların değerini bilelim ve onunla mutlu olalım. Can kardeşim kalemine ve yüreğine sağlık... Sevgiler...

 12. İbrahim MUTLU
  2016-10-27 20:04:42 İbrahim MUTLU

  Evet... Bir insanın kendi kendisine yetmesi, mücadelesi ve dimdik ayakta durması. Her zaman derim ki, "kişiler daime en büyük iyiliği de kötülüğü de en çok kendisine yapar." Hayat savaşım isteyen bir mücadeledir. Pes eden kaybeder, direnç gösteren kazanır. Hayat acımasız değil, hayat soluk alınıp verilen ve o soluğun içinde yaşanan duygulardır ve insan her zaman yaşamı çıkarı uğruna acımasız hale getirir. Yeter ki imkanlar ölçüsünde sunulanların değerini bilelim ve onunla mutlu olalım. Can kardeşim kalemine ve yüreğine sağlık... Sevgiler...

 13. sarı papatya
  2016-10-27 20:10:09 sarı papatya

  canım benımmm.güçlü kalemınle nede güzel yazıyorsun sen yazdıkça ben mutlu oluyorum çünkü bıraz bendekı duygularımıda yazıyorsun hep kalemın yazsın alevım susturma sakın.bitimsiz sevgımle...

 14. sarı papatya
  2016-10-27 20:10:22 sarı papatya

  canım benımmm.güçlü kalemınle nede güzel yazıyorsun sen yazdıkça ben mutlu oluyorum çünkü bıraz bendekı duygularımıda yazıyorsun hep kalemın yazsın alevım susturma sakın.bitimsiz sevgımle...

 15. Açelya Seyman
  2016-10-27 20:10:29 Açelya Seyman

  Cümlelerinize, kelimelerinize kelimelerce, sayfalarca övgüde bulunmak yetersiz olur..Harika!

 16. Ayşe Meriç
  2016-10-27 20:23:05 Ayşe Meriç

  Bazen hayatta dile getiremediğiniz, söyleyemediğiniz bütün sözlerimizi savurabiliriz cümlelerin,satırların arasına.Kimse karışmaz,kimse ayıplamaz,kimse engellemez sözlerimizi.Dudağımızda yarım kalan sözlerinizi,yaşanmış yahut hiç yaşanamamış düşüncelerimizi resmedebilirsiniz sınırsızca.Arkadaşım Alev Törün'de o güzel yüreğinde başta ben olmak üzere yine bir çok insana söz olmuş.Yüreğin susmasın, kalemin kırılmasın hiç...

 17. Nuray Akgül
  2016-10-27 21:57:31 Nuray Akgül

  O kadar muazzam seçiyorsunuz ki kullandığınız cümlelerin,içindeki sihirli kelimelere kendinizi kaptırıp o anı sanki sizinle yaşıyor gibi oluyorum.Vizyonu geniş, güzel bayan...Ankara'dan sevgiler.

Yorumlar

tüm yorumlar