TÜRKÇE okul sistemine ENTEGRE edilmeli

ALMANYA'da TÜRKÇE'nin kurtuluşu okul sistemine ENTEGRE  edilmesine bağlı   Ahmet Birinci/Berlin Merkezi Berlin’de bulunan FÖTED ( Türk Veli Dernekleri Federasyonu),  Genel Başkanları  Berin Arukaslan ve D...

TÜRKÇE okul sistemine ENTEGRE edilmeli

ALMANYA'da TÜRKÇE'nin kurtuluşu okul sistemine ENTEGRE  edilmesine bağlı

 

Ahmet Birinci/Berlin

Merkezi Berlin’de bulunan FÖTED ( Türk Veli Dernekleri Federasyonu),  Genel Başkanları  Berin Arukaslan ve Dr. Ali Sak imzasını taşıyan bir basın bildirisi yayımlamışlardır. Bildiride anadili derslerinin, Alman eğitim sisteminde yer alması gerektiği vurgulanmıştır. Anadilimiz, kültürümüzün ve bütün değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması bakımından  çok önem arz etmektedir .Aşağıda yer alan basın bildirisini, kamuoyunun bilgilerine sunarız.

“FÖTED, ( Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu) birkaç gündür Türkçe anadili dersi veren Konsolosluk öğretmenleri hakkında çıkan yazıları rahatsızlıkla takip etmektedir. FÖTED yönetimi bu öğretmenler hakkında tek taraflı, suçlayıcı, önyargılı erken hükümleri doğru ve asıl amaca uygun bulmamıştır.

Anadil derslerini de kapsayan bütüncül bir eğitim desteği anlayışı içinde, öğrencilerin eğitiminden sadece ilgili Eyalet Eğitim Bakanlarının sorumluluğundadır. Konsolosluklarö sadece Alman eğitim sorumlularının bıraktığı boşlukları doldurmaktadırlar.

FÖTED konsoloslukların verdiği anadili derslerinin sorumlularıyla uzun yıllardır istişare etmekte ve anadili dersi müfredatının ve aynı zamanda öğretmenlerin niteliğinin güncellenmesini arzulamaktadır.

FÖTED aynı zamanda uzun vadede çözümü anadili derslerinin alman okul sistemine entegre edilmesinde ve çok dilliliğin ana ve ilkokuldan itibaren tanınıp desteklenmesinde görmektedir.

Detaylı öneriler 1999 yılında TGD, FÖTED, ATAK ve BTS derneklerinin ‘Türk çocukların anadil ve kültürlerinin çağdaş eğitim ve öğretim politikasıyla desteklenmesi’ adlı bildiriyle yapılmıştır.

2015 yılında FÖTED ve ATÖF bu isteklerini ‘Türk çocuklarının ana dilinin ve kültürünün desteklenmesi ve Türk dilinin alman eğitim sistemindeki yerinin iyileştirilmesi’(http://www.tuerkische-elternfoederation.de///upload_dateien/Memorandum_Muttersprache-ATOF  FOTED210215.pdf)  adlı bildiriyle güncellemiştir.

FÖTED bütün ilgilileri hep beraber Türk öğrenciler için en iyi çözümü bulmaya çağırıyor ve bu yolda Veliler Birliği olarak yardımını sunuyor”.

Yorumlar

tüm yorumlar