Karadenizliler Yeni Yılı Erken Karşıladılar

MÜNİH’TE KARADENİZLİLER COSTU   Ahmet İNCEL / MÜNİH   Münih Trabzon Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 10. Karadeniz Kültür ve Dayanışma Gecesi’nde bol bol horon tepildi...

Karadenizliler Yeni Yılı Erken Karşıladılar

MÜNİH’TE KARADENİZLİLER COSTU

 

Ahmet İNCEL / MÜNİH

 

Münih Trabzon Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 10. Karadeniz Kültür ve Dayanışma Gecesi’nde bol bol horon tepildi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Münih Trabzon Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Aydın, gecenin tüm gelirlerinin şehit ailelerine bağışlanacağını bildirdi.

 

“ŞEHİT, BİZİM ŞEHİDİMİZDİR”

Aydın “böyle bir günde de eğlence mi tertiplenirmiş' şeklinde yapılan eleştirenler olduğunu belirterek “Biz biriz. Şehidimiz de bizim şehidimizdir.

Düğünümüz de bizim düğünümüzdür. Acımızda bizim acımızdır. Cenazemiz bizim cenazemizdir. Lütfen bu dayanışma gecesini kimse başka yerlere çekmeye tevessül etmesin.  Amacımız tertiplediğimiz bu tür Dayanışma Geceleri' ile birbirlerini göremeyen insanlarımızı bir araya getirmek ve onlara kültür şöleni yaşatmaktır” dedi.

 

“HORON GECESİ”

Orkestra Münih Sosyete’nin konseriyle başlayan gecede, ünlü kemençe üstadı Samet Kıran’ın çaldığı yöresel müziklerle konuklar piste bol bol horon tepti. Ahmet Kaplan ve Mesut Kurt kemençeleriyle, Lokman Gülhan bağlamasıyla davetlileri coşturdular.

 

  Karadeniz müziğinin en sevilen sanatçılarından Zeynep Başkan iki saate yakın sahnede kalarak, nefis yorumuyla sunduğu eserlerle kah neşeledirdi kah duygulandırdı. Almanya Şampiyonu ve Dünya Altıncısı Münih Karadeniz Folklor Ekibi’nin gösterileri de geceye ayrı bir renk kattı.  Gecede derneğe katkıda bulunan iş adamlarına şükran plaketleri verildi.  Kendisine plaket verilen Milli Amigo Birol, plaketini alırken çok duygulandı. 

Yorumlar

tüm yorumlar