0N ALTI

Gözlerimin pınarına  ölüm kokusu istiflenmiş.Gölgemde bıraktığım onlarca cümlem kursağıma sıkışmış kalmış.Kirpiklerimin ucunda kuruyan gözyaşlarım, yaşananların parmak izi gibi duruyor nefessiz bir köşede.Başım öne eğik.G&oum...

Gözlerimin pınarına  ölüm kokusu istiflenmiş.Gölgemde bıraktığım onlarca cümlem kursağıma sıkışmış kalmış.Kirpiklerimin ucunda kuruyan gözyaşlarım, yaşananların parmak izi gibi duruyor nefessiz bir köşede.Başım öne eğik.Göğüs kafeslerim acıyor, hissedebiliyorum.Yaşadığın ana ayak uydurmak yaşadığın anlamına gelmiyor.Toprak gibi içime gömmüşüm her acıyı.Bütün biriktirdiklerim, düşündüklerim tek celsede hıçkırıklarıma karıştı.Haftalardır elim kalem tutmuyor, yazamıyorum, kusamıyorum.Kalemimin ucu kağıda dokunmuyor.Sayfalar hep beyaz kalıyor.Oysa içim öylesine  boğucu,karanlık ve sessiz ki.Yolun sonunda ışık varsa, ve çok uzaksa yetişir miyim koşsam? Geçer mi her şey o zaman? Dünya daha iyi bir yer olur mu ki? Ayakta durmaya bile gücüm kalmıyor bu zamanlarda.Öylesine üzgünüm.

Bu olanlar nasıl anlatılabilir? Kelimeler anlamsız, cümleler basit kalıyor.

Altı çizgili yaşanmışlıklar,

Kapılar duvar.

Mıcırdan görünmemiş bir yıl daha.

Yaşadın mı sandın?

ÖLÜM, TERÖR, TACİZ, TECAVÜZ, ŞİDDET kelimelerinin başına ‘’yine’’ kelimesini ekleyerek cümleler kuruyoruz.Belkide her şeyin özeti o ‘’yine’’ sözcüğü?  2016 yılında 23 kere patlama olaylarına ve sayısız ölüme şahit olduk.Bu yıl yalnızca acı vardı yüreğimizde, kanayan.Birlikte öldü kabuk görevi gören bedenlerimiz.

“Ölümlere alışmayın” cümlesinin ardı arkası kesilmiyor.Kadın cinayetlerine alıştı bu toplum, çocukların öldürülmesine, bedenlerin yitip gitmesine, hepsine alıştı...İnsan ve alışma seleksiyonu gerçekten çok tuhaf. Adeta kabımıza göre şekil alan sıvılarız, başımıza ne gelirse gelsin, ne yaşarsak yaşayalım yaşamaya devam etme güdümüzü kamçılayan şey de bu sanırım.Ve bu muhteşem ürkütücü bir durum.

İnsanlar “diri diri” katlediliyor; gözlerimizin önünde İNSANLIK katlediliyor.Bütün bedenimi çaresizlik kaplıyor.Bizler cinayete kurban giden, öldürülen, parçalanan kadınların, çocukların, askerlerin fotoğrafa dahi bakamazken, onların bizim bakmaya bile dayanamadığımız şeyleri yaşaması...Hissettiğim o koskocaman çaresizlik beni mahvediyor.Dünya kör, sağır, dilsiz sanki.

Şehit çocuğunun tabutu gösterip "Bak bu benim babam" , bir başka çocuğun dudaklarından dökülen “Ölmek istiyorum çünkü cennette ekmek var.” cümleleri beni insanlığımdan utandırıyor.Başımı ellerimle kıstırıp geçmesini bekliyorum her şeyin.Nefretin, kinin, ölümün, şiddetin.Kendi kalp atışlarımla beraber tüm çaresiz insalığın kalp atışarınıda hissediyor gibiyim.2017'ye günler kala, diliyorum ki 2017 Dünya ve Ülkemiz için barış dolu geçsin.Umuda koştuğumuz yollar tepetaklak olmadan.

Ellerimizi göğüs kafeslerimize götürelim, orada illa ki sevgi bulacaksınız.Benim parmak uçlarım şiir kokuyor, en çokta sevgi.Çünkü ben bu acılardan sonra parmak uçlarımı korkmadan göğüs kafesime dokundurabilmeyi öğrendim...

Kaldırım taşlarına bıraktığımız o karanfilleri yüreklerimize de bırakmak zorunda kalmayalım artık.Ölümler, terör, şiddet bitsin.

Sevgiyle kalın, hoş kalın.2017'de görüşmek umuduyla.

Yorumlar (13)

Yorum yaz
 1. Murat Eşsizoğlu
  2016-12-27 12:27:44 Murat Eşsizoğlu

  Yüreğinize sağlık daha nasıl anlatılabilirdi.

 2. Didem Sedef
  2016-12-27 14:52:58 Didem Sedef

  Alıştık...İncinmeye,yutkunmaya,seyretmeye,sorgulamamaya,ölmeye,sadece "vatan sağolsun" demeye belkide.Çok doğru noktalara değinmişsiniz.

 3. Zerrin Akbulut
  2016-12-27 15:03:35 Zerrin Akbulut

  Göz yaşları içinde okudum yazınızı.Anlam veremiyorum bu yaşananlara, sadece ülkemiz değil dünya nereye gidiyor.Rabbim herkesi korusun...

 4. Emine Tokat
  2016-12-27 17:21:12 Emine Tokat

  Ne kadarda doğrusunuz ne kadarda aynı şeyi düşünüyoruz değişsin artık bu düzen çivisi çıktı çünkü.

 5. Leyla Keskin
  2016-12-27 17:34:10 Leyla Keskin

  Söylenecek ne varsa o kadar güzel dile dökümşsünüz ki daha ne denebilir...

 6. Uğur Tüzli
  2016-12-27 18:05:06 Uğur Tüzli

  Söyleyecek söz yazacak cümle bulamıyorum, yaşananlar çok acı tablolar...

 7. Kadim Seçkin
  2016-12-27 18:09:18 Kadim Seçkin

  Bu yıl kadar yaşadığım zamanın altımdan kaydığını, hayatımın bu kadar değersiz olduğunu hissetmedim.Hepimizin beyninde dönüp duran cümleleri öyle güzel ifade etmişsiniz ki yüreğinize sağlık.

 8. Gencay Begit
  2016-12-27 18:28:53 Gencay Begit

  Gelen gideni aratmasın diyerek 2017 barış dolu geçsin diliyorum.Kısa ama yerinde bir yazı olmuş, teşekkürler.

 9. Cem Vezir
  2016-12-27 18:43:06 Cem Vezir

  Eğer ömrüm varsa, ömrümün geri kalan kısmında bir daha böyle kötü olaylara şahit olmak istemiyorum.Artık herkes gibi bende huzur istiyorum.Yüreğinize, kaleminize sağlık...

 10. Fatma Dindar
  2016-12-27 19:01:27 Fatma Dindar

  Çok doğru her şey bu kadar basit olmamalı.

 11. Taylan ÇAPAROĞLU
  2016-12-27 19:10:43 Taylan ÇAPAROĞLU

  Türkiye de yaşamak her türlü zor zor zor.Vahameti kelimelerle tarifi mümkün olmayan bir durumdayız..Her zaman asaletini koruyarak üreten bir kadınsın.Kalemine sağlık Alev!

 12. Lalezar Arıncı
  2016-12-27 19:18:03 Lalezar Arıncı

  Daha ne yazılabilir ki, konuşsa herkesi susturabilecek insanlar üç maymunu oynadı ve siz onlardan daha cesursunuz.Hafızalardan silinmeyecek bir yıl oldu.Umarım her şey düzelir...

 13. İbrahim MUTLU
  2016-12-27 19:26:02 İbrahim MUTLU

  Evet... Anadolu'nun toprakları burası... Kin nefret tohumları ekilidir... Kan ile sulanır... Ölümler ile özdeşleşir... Şimdiki Anadolu böyle... Eskiden de yok muydu, vardı ama bu topraklar bu kadar kanla sulanmamıştı... Şöyle bir geçmişe döndüğümüzde, komşumuz öldüğünde, dönemine göre radyo ve tv. açılmazdı. Sadece kısık ses tonuyla haberler izlenir/dinlenirdi... Şimdi öyle bir ruh haline büründük ki, bizden olmayan ölene helva dağıtıyoruz, avuçlarımızı ovuyoruz, seviniyoruz, oh olsun diye mutlu oluyoruz... Oysa bu topraklarda eskiden insan başağı verirdi... Şimdi ayrık otu sardı... Duyarlı yüreğinden dökülenler muhteşem kalemine yansımış can kardeşim... Dileğim ve umudum odur ki, kederli ağlamalar bir an önce yerini mutluluk yaşlarına bıraksın... Sevgiler...

Yorumlar

tüm yorumlar