PARİS’te TÜRK RESSAMLAR

Paris Anadolu Kültür Merkezi , eğitmen ressam Fehmi Bildik ve  öğrencisi Özgül Demir ‘in ikili sergisine ev sahipliği yapıyor. “Souvenance D’İstanbul”  isimli serginin, 17 Kasım 2016 Perşembe...

PARİS’te TÜRK RESSAMLAR

Paris Anadolu Kültür Merkezi , eğitmen ressam Fehmi Bildik ve  öğrencisi Özgül Demir ‘in ikili sergisine ev sahipliği yapıyor. “Souvenance D’İstanbul”  isimli serginin, 17 Kasım 2016 Perşembe günü saat 18.00’de düzenlenen kokteylle  açıldı.  Paris Anadolu Kültür Merkezi  Başkanı Dr. Demir Fıtrat Önger’in de hazır bulunduğu sergiyi, Paris Büyükelçisi Erdem Başçı, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu ‘da ziyaret ettiler.

Paris Anadolu Kültür Derneği 35 yıldır Fransa’da kültürel alanda faaliyet gösteriyor.  100’ ü çocuk olmak üzere şu an 200 öğrenciye Türkçe ders veriliyor. Merkez başkanı Dr. Demir Fıtrat Önger’in eşi Françoise Önger’de organizasyon sorumlusu olarak görev yapıyor.

 

“Souvenance D’İstanbul”  isimli serginin sanatçılarından, Fehmi Bildik, 1938  Adıyaman doğumludur. 1967’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü ‘nü bitirir ve  uzun yıllar, öğretmen yetiştiren kurumlarda  çalışır. 1996-2000 yıllarında İngiltere, 2003 yılında Fransa ‘da batı resmini inceleme fırsatı bulur. Resimlerinde doğa ilk planda yer alır. Sanatçı, çalışmalarında, ışık yansımaları arasında renklerle oynamayı sever.

Eserlerinde dış dünyaya ait olanı, ışığı, renkleri, tepkileri, hüzünleri işlemekte ve yakalanan anlık konuları yumuşak bir üslupla resmeder.

Bildik, “Ben sonsuz güzelliğinden dolayı tabiata ve renge hayranım. Doğaya olan tutkunluğumu onu resmederek doyuma ulaşmaktayım. Resimlerim benim kişiliğim ve mutluluğumdur.” Diyerek, peysaj ressamlığının altını çizer.

 “İnsan ve Sanatı- Çağdaş Sanatla Dost Olmak” başlıklı bir de araştırması da olan Fehmi Bildik, İstanbul Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, Rekreasyon Derneği ve Fransız Ressamlar Derneği üyesidir.

 

“Souvenance D’İstanbul”  sergisinin, Fransa’da yaşayan  sanatcısı Özgül  Demir, 1970 Adıyaman’ın Tut ilçesinde doğar. Öğretmen olan babasının görevi gereği 10 yaşında Fransa’ya gelir. İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Sorbonne’da Hukuk eğitimi alarak, «Uluslararası Sigorta Hukuku» konusunda yüksek lisans yapar.

Dört dil bilen Demir’in daimi  hobisi resim artık bir yaşam biçimidir. “Les Ateliers des Beaux Arts de la Ville de Paris” de (Paris Belediyesi Güzel Sanatlar Atölyesi), Ressam Prof. Rémy Aron’dan 10 yılı aşkın bir süre eğitim alarak; nü, natürmort ve gravür konularında kendini geliştirir.

Demir Özgül, aynı zamanda Şef Selin Tenik’in yönettiği Paris Türk Sanat müziği Korusu’nda da yer almaktadır.

 

Kokteylin sponsorluğunu,  Paris’te 20 yıldan bu yana Gaziantep Baklavalarının tanıtımını ve satışını yapmakta olan  Deniz Demir ‘in Sofra Baklava‘sı üstlendi. Gaziantep mutfağının eşsiz baklava çeşitleri; Sofra Baklava mutfağı başında bulunan anne Şükran Demir tarafından misafirlere ikram edildi.

 

Çok sayıda Türk ve Fransız ziyaretçi sergideki eserleri ilgiyle izlediler. Groupama SA-Reasürans departmanı üst düzey yöneticisi  Özgül Demir’in, Sorbon Üniversitesi’nden okul arkadaşları ve  Groupama’dan iş arkadaşları serginin ziyaretçileri arasındaydılar.

 

Fehmi Bildik ile Özgül Demir‘in “Souvenance D’İstanbul” isimli kişisel sergileri 5 Ocak 2017 tarihine kadar Paris Anadolu Kültür Merkezi‘nde ziyarete açık olacak.

 

 

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar