Yolu Bilen Hedefe Hızlı Ulaşır

  ESSEN (TR Haber) Essen Kent Eğitim Dairesi ve KAUSA Essen işbirliğiyle „yolu bilen hedefe hızlı varır“ sloganıyla Türkçe-Almanca ve Arapça-Almanca olarak hazırlanan afişler „mesleğe giden yolları“ gösteriyor. ...

Yolu Bilen Hedefe Hızlı Ulaşır

 

ESSEN (TR Haber) Essen Kent Eğitim Dairesi ve KAUSA Essen işbirliğiyle „yolu bilen hedefe hızlı varır“ sloganıyla Türkçe-Almanca ve Arapça-Almanca olarak hazırlanan afişler „mesleğe giden yolları“ gösteriyor.

Alman eğitim ve meslek kazandırma sistemi dünya çapında benzersiz olmakla kalmayıp, aynı oldukça karmaşık oldukça karmaşık ve anlaşılması kolay olmayan bir sistem. Bu nedenle, özellikle göçmenlerin eğitim sistemi ve onun sunduğu imkanlar hakkında bilgilendirilmeleri özel önem taşıyor.

„Okullarla irtibatımızda sıklıkla göçmen gençlerin çok motive olduklarını ve bi an evvel bir mesleki eğitime, bir yüksek okula veya bir işe başlamak istediklerini işitiyorum. Ancak özellikle yeni göçmenlerin geldikleri ülkelerde bizim anladığımız manada meslek okulları ve ikili meslek eğitimi bulunmuyor“ diyen Essen Okuldan Mesleki Yaşama Geçiş (KAoA) Koordinatörü Agnes Hugo, sıklıkla genel koşullar, eğitim içerikleri ve mesleğe başlama sartlarının bilinmediğini belirtti.

Essen Kent Eğitim Dairesi ve Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren KAUSA Essen özellikle göçmen gençlerin eğitim sistemini daha yakından tanıyabilmeleri için işbirliği yapıyor. Bu amaçla okullar ve kurumlarda danışmanlarca kullanılan „Mesleğe Giden Yollar“ afişi, Arapça-Almanca ve Türkçe-Almanca olarak iki yeni versiyonda hazırlandı. Afişler, Essen´de elde edilebilecek okul diplomalarını ve bu diplomalarla devam edilebilecek okulları gösteriyor. Afişte yer alan QR kodları ile eğitim ve mesleki eğitim ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak da mümkün. Bunların yanı sıra afişlerde, kentte faaliyet gösteren mesleki danışmanlık kurumlarının irtibat bilgileri de yer alıyor.

KAUSA Essen´den Mousa Othman ve Cem Şentürk tarafından çevirisi yapılan afişler 24 Ocak 2017 Salı günü TAM Vakfı İş Piyasası ve Uyum Programı Yöneticisi Yunus Ulusoy ve KAoA Koordinatörü Agnes Hugo´nun katıldığı basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Kuruluşlarından bu yana kent eğitim dairesi ile yakın bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını kaydeden KAUSA Essen yöneticisi Cem Şentürk „Üretken işbirliğimizden hedef gruplarımız için böylesi yararlı bir ürünün ortaya çıkmış olmasından memnuniyet duyuyoruz“ dedi.

Baskı giderleri TAM Vakfı tarafından üstlenilen afişler, Essen´deki tüm okulların yanı sıra göçmen kuruluşlarına ve danışmanlık birimlerine gönderildi.

Essen´de genç yeni göçmen sayısı oldukça yüksek seviyede bulunuyor. Sadece kentteki meslek okullarında 600 yeni göçmen uluslararası destekleme sınıflarında eğitim sürecine dahil ediliyor, diger okul türlerinde de çok sayıda öğrenci bulunuyor.

 

Cem Şentürk (Leiter)

Yorumlar

tüm yorumlar