Essen'de YÜRÜYEN KÜTÜPHANE hizmetinizde

  Mobiles, Kütüphane Kapılarını Açıyor TR Haber Merkezi/Essen Kütüphaneler size sıkıcı gelebilir. Kütüphaneye gitmenin zaman kaybı olduğunu düşünebilirsiniz. Kütüphaneye gitmek size bir anlam ifade e...

Essen'de YÜRÜYEN KÜTÜPHANE hizmetinizde

 

Mobiles, Kütüphane Kapılarını Açıyor

TR Haber Merkezi/Essen

Kütüphaneler size sıkıcı gelebilir. Kütüphaneye gitmenin zaman kaybı olduğunu düşünebilirsiniz. Kütüphaneye gitmek size bir anlam ifade etmeyebilir. Kütüphaneye gitmek size çağ dışı bir işmiş gibi gelebilir. Düşünceleriniz bu yönde mi?

 O zaman düşüncelerinizi değiştirmenin vakti geldi. Bizimle birlikte kütüphane ziyaretimize katıldığınız andan itibaren, kütüphaneye gitmek için artık geçerli nedenlere sahip olacaksınız.

 

Kütüphane deyince zihninize hala daha o eski sıra sıra kitapların dizili olduğu raflar gelebilir. Oysa günümüzde artık farklı bir kütüphane şeması vardır; içinde çeşit çeşit oyuncak, oyun alanı, okuma köşelerinin olduğu, çocuklarının sanatsal etkinlikler yaptığı, kafeler veya küçük aktivite salonlarının olduğu bir kütüphane tecrübesini yaşayanımız yoktur herhalde…

Veya ailece oturup, domino, twister vb. gibi oyunların oynandığı, yalnızca kitap değil aynı zamanda film, müzik ve dijital yayınların da ödünç alınabildiği bir yerdir kütüphane dese birisi inanmazsınız.

 O zaman gelin görün, anne ve çocuklarımızla birlikte okuyalım oynayalım. Bebeklerden yaşlılara kadar ayda bir kendinize ayırdığınız bir kütüphane gününüz olsun istemez misiniz?

 

İşte Mobiles projesi tam bu noktada devreye giriyor ve ilk adımını attı. 10 Şubat 2017’de bir grup anne ve çocuklarıyla birlikte şehir kütüphanesini ziyaret ettik. Katılımcıların bazıları ilk defa bir halk kütüphanesine gidiyordu. Bu projenin amacı, anne ve çocukların birlikte okumasını sağlamak ve birlikte oynamak için bir ortam hazırlamak. Ve tabii ki onlara kütüphanenin olanaklarını tanıtmak. Birçoğu bir kütüphanede birlikte okurken aynı zamanda oynanabileceğini farkında değildi. Ve kütüphanenin kafeteryasında da ayrıca oturup, uygun sesle sohbet etme fırsat bile var.

 

Bizim için önemli olan ise; anadilinde kitapların da olmasıdır. Bu girişimimiz ilgili anne ve çocuklar tarafından o kadar beğeni aldı ki, artık Mobiles bu alt projesini ayda bir defa isteyen anne ve çocuk gruplarına, bu imkanı sağlama kararı aldı.

Bir dahaki 'kütüphane ziyaretlerine katılmak isteyen anne ve çocuklar lütfen doğrudan ilgili Mobiles projesi sorumlularına (Kamuran Turan E-mail: kamuran.turan87@hotmail.de, Fadime Erciyas E-Mail: fadime_6606@hotmail.de, ve Fatime Okuyucu E-Mail: fatosokuyucu@hotmail.de ) başvurabilirler.

 

Yorumlar

tüm yorumlar