ÜÇBEŞ KİŞİ, ALMAN BASININI DİZE GETİRDİ

Üçbeş Kişi Derneği Başkanı Levent Ekiz, Yabancılar Meclisi Seçimleri’nde sırasında kendisini bir haberde “Faşist” ve “Aşırı sağcı” diye nitelendiren Abendzeitung’u dize getirdi. Gazete, dava açılması sonucund...

ÜÇBEŞ KİŞİ, ALMAN BASININI DİZE GETİRDİ

Üçbeş Kişi Derneği Başkanı Levent Ekiz, Yabancılar Meclisi Seçimleri’nde sırasında kendisini bir haberde “Faşist” ve “Aşırı sağcı” diye nitelendiren Abendzeitung’u dize getirdi. Gazete, dava açılması sonucunda tekzip yayınlayıp, bin Euro tazminat ödemek zorunda kaldı.

 

Ahmet İNCEL / MÜNİH

 

Üçbeş Kişi Derneği Başkanı Levent Ekiz, Yabancılar Meclisi Seçimleri’nde sırasında kendisini bir haberde “Faşist” ve “Aşırı sağcı” diye nitelendiren ünlü Alman gazetesi Abendzeitung’u dize getirdi. Gazete, dava açılması sonucunda tekzip yayınlayıp, bin Euro tazminat ödemek zorunda kaldı. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Ekiz, dernek olarak kazandıkları dava ile ilgili olarak bilgi verdi. Alman basının Türkleri savunmasız bulup aklına geldiği gibi biz aşağılayıcı haber yapamayacağını gösterdik dedi.

Başkan Levent Ekiz “Alman basının bizlere saldırıları karşısında toplu bir mücadele vermemiz gerekirken, ne yazık ki tek başımıza mücadeleye girmek zorunda kaldık” derken, Yabancılar Meclisi seçimlerinde Türkiye’den partilerin de aktif olmasını eleştirdi. Ekiz, Yabancılar Meclisi seçimleriyle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında, oy veren  Türk kökenlileri evlerine polisten sorular içeren bir mektup gelmesinin de seçim hukuku kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Ekiz, “bu gelişmelerin bilinçli yapılmayan büyük bşir hata olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Ekiz, Abendzeitung’la ilgili olarak,  “Alman Yüksek Basın Konseyi’ne İnsan Hakları Komisyonu’na müracaat ettik ve ayrıca Münih Belediyesi’ne de mektubumuzu hazırladık, müracaat edeceğiz” dedi.

“Yabancılar Meclisi’ne seçilen Türk arkadaşlara da sitemimi var” diyen Ekiz “buradaki sorunlarımızla uğraşacaklarına, kendi sorunlarıyla uğraşıyorlar. Maalesef iki kez davet etmeme rağmen hala bir masaya oturamadık. Nerelere geleceğiz, neler yapmamız gerekiyor. Bunları konuşamadık” dedi.

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar