8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart 1957 tarihinde ABD' nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteme sebebi ile greve başlamıştır. Polisin saldırısına uğramaları ve fabrikada kilitlenmeleri sonucu fabrikada çıkan yangından bir kısmı kaç...

8 Mart 1957 tarihinde ABD' nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteme sebebi ile greve başlamıştır. Polisin saldırısına uğramaları ve fabrikada kilitlenmeleri sonucu fabrikada çıkan yangından bir kısmı kaçamamış bir kısmı ise hayatını kurtarmak için camdan atlamış fakat hayatını kaybetmiştir. Bu yangında 120 kadın işçi can vermiştir. Cenaze törenlerine 10 bini aşkın kişi katılmıştır.

 

26- 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka' nın Kopenhag kentinde, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında 8 Mart' ın İnternational Women' s Day ( Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirmiş ve bu öneri oy birliği ile kabul edilmiştir. Türkiye' de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

 

Kadın erkeğin kaburgasından yaratılmıştır; korunsun diye omzunun biraz altından, sevilsin diye de kalp hizasından. Kadın bir güç kaynağıdır, vücut sistemimizin ve düzenimizin gerekli olan enerjisini üreten. Kadın ilk öğretmenimizdir, önce bizi dünyaya getiren ve bu dünyada yaşamayı öğreten. Kadın büyülü bir düştür, onsuz hayal dahi kuramadığımız ve hayatımızın her anında var olan.  Kadın bir içişleri bakanıdır, evdeki nizamdan sorumlu olan. Kadın; güzelliktir, zarafetin simgesidir. Kadın, nadide bir çiçektir. Kadın, cenneti ayaklar altında taşıyabilme lüksüne sahip tek canlıdır. Kadın; annedir, kız çocuğudur, kız kardeştir. Kadın; eştir, yoldaştır. Kadın; gittiğinde arkasında pişmanlık duygusu bırakan, tek başına da ayakta duran güçlü bir varlıktır. Kadın; sığınılan bir limandır. Kadın; sadakattir, huzurdur. Bir gülüşü ile dünyayı avuçlarınızın içine verendir. Bir ömür boyu misafirini kalbinin en güzel köşesinde ağırlayandır. Erkeklere '' baba, abi, amca, dayı, dede '' olma sevincini verendir. Kadın nefestir. Elinden içtiğiniz bir bardak su da bulduğunuz hayattır. Kadın her şeydir.

 

Tüm dünya kadınlarımızın '' Kadınlar Günü'' nü kutlar, sağlıklı huzurlu yaşamlar dilerim.

Yorumlar

tüm yorumlar